Európska energetika si vyžiada biliónové investície
Významnú úlohu pri financovaní energetických projektov budú podľa štúdie hrať banky, ktoré svojimi úvery pokryjú až 60 percent potrebného kapitálu. „Väčšina predstaviteľov opýtaných bánk predpokladá, že v nasledujúcom roku ich energetické portfólia stabilne porastú. Šancu na financovanie budú mať najmä vhodne štruktúrované projekty,“ uviedol Otakar Hora, partner KPMG Česká republika.
Európska energetika bude musieť investovať do výroby, distribúcie, znižovania škodlivých emisií, modernizácie starnúcej infraštruktúry a do obnoviteľných zdrojov. Len výdavky na rozvoj prenosových sietí odhadol európsky komisár pre energetiku Günther Oettinger na 140 miliárd eur.
„Hospodárska recesia mala na sektor energetiky len krátkodobý vplyv. V súčasnosti je oživenie ekonomiky podporené zlepšujúcou sa investičnou klímou a rastúcou dôverou spotrebiteľov. Sprevádza ho aj rastúci dopyt po energii,“ dodal Hora.
Rast spotreby energie v západoeurópskych štátoch bude podľa štúdie v najbližších rokoch približne 21 %, čo predstavuje pomalší rast ako vo východnej Európe. Najväčšie investície podľa štúdie by mali smerovať do modernizácie uhoľných elektrární a do stavieb veterných a solárnych zdrojov. Naopak rozvoj jadrových elektrární zostáva nejasný.
Český veľvyslanec pre energetickú bezpečnosť Václav Bartuška však nedávno varoval, že energetické firmy sa v súčasnosti zdráhajú investovať v Európe pre vysokú mieru regulácie a ďalšie ekonomické problémy. Tiež upozornil, že mnoho európskych krajín nepristupuje k energetike zodpovedne a spolieha hlavne na dovoz elektriny. Európske inštitúcie podľa neho členským krajinám dávajú ambiciózne ciele napríklad v znižovaní energetickej náročnosti či zvyšovaniu podielu obnoviteľných zdrojov, ktoré však nie sú splniteľné všetky naraz.
Zdroj: ČTK, energia