Európa zaostáva v investíciách do čistej energie
Európska komisia síce v stratégii o energetickej únii hovorí o ambícii stať sa svetovou jednotkou v oblasti OZE, vývoj projektov ale potvrdzuje presun záujmu investorov mimo starého kontinentu. Rebríčkom už nekraľujú európske krajiny a priekopníkov ako Nemecko či Španielsko valcujú nové trhy.
Podľa analýzy Bloomberg New Energy Finance (BNEF) dosiahli vlani v Európe investície do OZE výšku len 58,5 miliárd amerických dolárov. To predstavovalo medziročný pokles o 18 % a najslabší výsledok od roku 2006. Z toho 40 % mala na svedomí Veľká Británia, kde sa v prepočte investovalo asi 23,4 miliardy dolárov. Investície vo Francúzsku sa prepadli až o 53 %. Nemecko zaznamenalo medziročný pokles až o 42 %. Podľa autorov bol dôvodom prechod na menej štedrý systém podpory a tiež neistota ohľadom fungovania nového aukčného systému od roku 2017.
Globálne však OZE rástli. Investície sa vyšplhali na rekordných 329 miliárd dolárov.
Zdroj: BNEF
Do prevádzky sa spustili veterné projekty s výkonom 64 GW a fotovoltické elektrárne s výkonom 57 GW. Dokázali tak vzdorovať predpokladu, že pri klesajúcej cene ropy i ďalších fosílnych palív na svetových trhoch sa záujem o OZE zníži.
„Zdôrazňuje to zlepšujúcu sa nákladovú konkurencieschopnosť elektriny zo slnka a vetra, poháňanú z časti presunom mnohých krajín k reverzným aukciám nového výkonu namiesto poskytovania výhodných sadzieb, čím sa producenti dostali pod pokračujúci tlak na cenu,“ uviedol predseda poradného výboru BNEF Michael Liebreich.
Najväčším investorom do OZE sa so sumou 110,5 mld. dolárov stala vlani opäť Čína, ktorá nárastom o 17 % posilnila svoju dominanciu predovšetkým vďaka vládnej politike rozvíjať OZE, obmedzovať závislosť na uhlí a presadzovať svoje firmy v medzinárodnej konkurencii.
Zdroj: BNEF
Nárast sa zaznamenal aj v USA, kde investície dosiahli 56,5 mld. dolárov, v Indii či Japonsku s masívnych boomom v inštaláciách fotovoltických panelov na strechách. Do pozornosti sa dostávajú aj nové trhy ako Mexiko, Čile, Južná Afrika a Maroko.
Generálny tajomník OSN v stredu (27.1.) na summite investorov zameranom na klimatické riziká vyzval, aby sa firmy chytili šance po decembrovej medzinárodnej dohode dosiahnutej v Paríži. „Vyzývam investorov, aby do roku 2020 prinajmenšom zdvojnásobili svoje investície do čistej energie,“ uviedol Pan Ki-mun.
Viac prehľadných dát BNEF nájdete tu.
© energia.sk