Európa prispeje na modernizáciu plynovodov na Ukrajine 300 miliónmi eur
Prvý december sa Ukrajina a Európska investičná banka (EIB) dohodli na 150-miliónovej pôžičke, ktorá má smerovať na modernizáciu časti plynovodu na trase Urengoj-Pomary-Užhorod. Dnes (15.12.) bola podpísaná obdobná dohoda o poskytnutí úveru aj zo strany Európskej banky pre obnovu a rozvoj (EBRD).
Dĺžka plynovodu na ukrajinskom území je približne 1160 kilometrov, z poskytnutých úverov by sa malo opraviť asi 120 km skorodovaných potrubí a 2 kompresorové stanice. Malo by ísť o stanicu v meste Romny a podľa agentúry Reuters aj o prepojenie, ktoré umožní tzv. veľký reverz zo Slovenska.
Vláda v Kyjeve odhaduje, že modernizáciou tohto plynovodu by sa straty pri preprave plynu mohli znížiť o pätinu. Celkové odhadované náklady 4-ročného projektu sú až do výšky 600 miliónov dolárov (cca 480 mil. eur), pričom zvyšok by mala zabezpečiť národná plynárenská spoločnosť Naftogaz.
Riaditeľ EBRD pre energetiku a prírodné zdroje Riccardo Puliti zdôraznil význam Ukrajiny, ktorá má najväčšie podzemné zásobníky plynu v Európe a je kľúčovou tranzitnou krajinou pre plyn z východu. „Transparentnosť a otvorenosť sú základné podmienky pre Ukrajinu, aby sa opätovne stala hlavným európskym energetickým uzlom,“ uviedol.
Poskytnutie pôžičky je podľa vyjadrenia banky podmienené ďalšími pokrokmi v transparentnosti a korporátnom riadení Naftogazu a jej dcérskej firmy Ukrtransgaz, ktorá je prevádzkovateľom plynovodov a tiež zásobníkov. Predovšetkým sa počíta s unbundlingom firiem v súlade s legislatívou EÚ. Eurokomisár Maroš Šefčovič poukázal na proces reformy štátnej spoločnosti Naftogaz, ktorý nedávno spustili Európska komisia a Svetová banka.
EBRD zvažuje, že Kyjevu poskytne pôžičku aj na nákup plynu. Túto dohodu však ešte musí schváliť vedenie banky, podľa agentúry Reuters by bola podmienená záväzkom ďalších reforiem.
V energetickej oblasti sa dosiaľ EBRD angažovala na Ukrajine hlavne formou pôžičiek do elektrizačnej sústavy, čo bolo podľa Pulitiho spôsobené aj obavami z korupcie. Teraz ale veria, že to myslia s reformami vážne.
„Nerobili by sme to, ak by sme nemali jasný záväzok od predstaviteľov na najvyššej úrovni,“ poznamenal.
Energia.sk, ČTK