Európa má veľký potenciál pre variabilné a rýchle prečerpávacie elektrárne
Výskumný projekt s názvom eStorage, do ktorého sa zapojili popredné západoeurópske energetické spoločnosti, predstavil pred pár dňami svoje prvé výsledky. V 15 členských štátoch EÚ v západnej Európe, Nórsku a Švajčiarku boli identifikované lokality pre prečerpávacie vodné elektrárne (PVE), ktoré by uskutočniteľne dokázali uskladniť takmer 2,3 TWh energie. To je sedemkrát viac než dnes. Teoretický potenciál identifikovaných lokalít prekročil až 6,9 TWh.
Len v južnej časti Nórska by podľa štúdie bolo možné rozmiestniť prečerpávacie elektrárne s potenciálom pre 1356 GWh elektriny. Výborné podmienky sa však ukázali aj v Španielsku, Grécku či Taliansku.
Zdroj: eStorage
Potenciálne miesta odborníci skúmali cez model GIS (geografický informačný systém), pričom sa venovali inteligentnejšiemu manažmentu a prepojeniu už existujúcich nádrží, bez potreby stavať nové rezervoáre.
Projekt eStorage za viac než 23 miliónov eur podporila sumou 13,3 milióna eur aj Európska únia. Spustil sa v roku 2012 a trvať by mal do konca septembra 2017. Jeho hlavným cieľom je nájsť riešenie pre nákladovo efektívnu integráciu energie z volatilných obnoviteľných zdrojov za pomoci inovatívnej kontroly sústavy a flexibilných veľkokapacitných vodných zdrojov.
Vzájomné dopĺňanie prírodných živlov
Výroba elektriny presunom vody medzi dvoma nádržami v odlišnej nadmorskej výške sa považuje za nákladovo najefektívnejší a najflexibilnejší spôsob pre skladovanie veľkých objemov elektriny. Elektrárne totiž dokážu produkciou alebo absorpciou flexibilne reagovať na časté zmeny (nedostatok/prebytok) výkonu v sústave. Moderné PVE dokážu pumpy alebo turbíny naštartovať aj do 30 sekúnd.
Najväčšou prečerpávacou vodnou elektrárňou na Slovensku je Čierny Váh s inštalovaným výkonom 735 MW. V prevádzke je od roku 1981 a ročne vyrobí v priemere 370 GWh elektriny. Elektráreň poskytuje predovšetkým podporné služby pre elektrizačnú sústavu.
Zatiaľ čo PVE poskytujú sústave potrebnú flexibilitu efektívnejšie než tradičné uhoľné alebo jadrové zdroje, konvenčné prečerpávačky sú tiež obmedzené tým, že dokážu regulovať svoj výkon len v režime výroby. Projekt eStorage sa snaží nájsť technické a ekonomické riešenia technológie variabilnej rýchlosti tak, aby to súčasné prečerpávacie vodné elektrárne dokázali aj v režime pumpovania.
Odhaduje sa, že modernizáciou PVE by európska sústava mohla získať až 10 GW dodatočného regulačného výkonu. Experti sa chcú tiež pozrieť na dodatočný upgrade IT infraštruktúry, tak aby národné systémy dokázali pružnejšie riadiť systém v reálnom čase. Zameriavajú sa tiež na identifikáciu súčasných medzier a bariér flexibilným technológiám, či už na trhu alebo v regulačných režimoch, v snahe nájsť funkčný biznis model, ktorý bude môcť byť nasadený v celej EÚ.
© energia.sk