Európa chystá razantný rozvoj veterných turbín v pobrežných vodách
Ministri energetiky týchto krajín a predstavitelia 25 spoločností vrátane svetovej jednotky na poli veternej energie Dong Energy A/S prisľúbili spoluprácu s cieľom znížiť náklady a zvýšiť investície do tejto oblasti.
Spoločné prehlásenie, ktoré podpísali v Londýne, stavia na minuloročnej dohode desiatich severoeurópskych krajín, ktoré sa zaviazali spolupracovať na znižovaní nákladov na inštaláciu veterných turbín v pobrežných vodách. Sektorové združenie WindEurope chce požiadať o podporu sedem krajín, ktoré v utorok svoj podpis pod dohodu nepripojili. Niektoré z nich, ako napríklad Británia, musia počkať na výsledok parlamentných volieb.
Podľa údajov organizácie Bloomberg New Energy Finance je výkon veterných elektrární v pobrežných vodách po celom svete na úrovni asi 13,8 GW. Ceny týchto elektrární sa za posledných päť rokov prudko znížili, za posledné dva roky spadla o 48 %.
Plánovaný výkon 60 GW, ktorý má byť inštalovaný v období rokov 2020 až 2030, predstavuje podľa WindEurope len zlomok potenciálnej kapacity veterných elektrární v pobrežných vodách. Tie by teoreticky mohli vyrobiť 2600 až 6000 TWh elektriny ročne pri konkurencieschopných nákladoch 65 EUR/MWh. Podľa dohody chcú zúčastnené strany náklady zraziť v predstihu do roku 2020 na 100 EUR/MWh zo súčasných zhruba 140 EUR/MWh.
ČTK, energia.sk