Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
10. novembra 2014 Obnoviteľné zdroje OZE od Energia.skSITA

Eurofondy podporia OZE v domácnostiach sumou 100 miliónov eur

Európska komisia koncom októbra schválila Slovensku prvé dva operačné programy, ktoré otvárajú cestu pre čerpanie prostriedkov z Európskych štrukturálnych a investičných fondov (EŠIF) v období 2014 – 2020.

Jedným z nich je Operačný program Kvalita životného prostredia (OP KŽP) v objeme takmer 3,138 miliardy eur. Spolu s národným spolufinancovaním, ktoré predstavuje približne 1,17 miliardy eur, tak operačný program vytvorí finančný rámec pre poskytnutie podpory vo výške viac než 4,308 miliardy eur.

Program je rozdelený do piatich prioritných osí. V rámci aktivít prioritnej osi 4 v oblasti energeticky efektívneho nízkouhlíkového hospodárstva, s celkovou alokáciou 938,88 miliónov eur, sa budú podporovať aj projekty zamerané na úsporu energie a využívanie obnoviteľných zdrojov energie (OZE). Za túto oblasť bude zodpovedať Slovenská inovačná a energetická agentúra (SIEA).

Vôbec prvým schváleným bol OP Integrovaná infraštruktúra určený dopravu a informatizáciu.

115 miliónov na OZE v domácnostiach

Z OP KŽP poputuje už onedlho suma 115 miliónov eur na inštaláciu malých zariadení pre využívanie obnoviteľných zdrojov v domácnostiach. Z toho 100 miliónov sú peniaze z Únie, 15 miliónov predstavuje spolufinancovanie zo štátneho rozpočtu.

„S administráciou projektov zameraných na inštaláciu slnečných kolektorov a kotlov na biomasu v domácnostiach máme skúsenosti z minulosti, keď bola finančná podpora poskytovaná zo štátneho rozpočtu. Teraz sa vôbec po prvý raz podarilo získať súhlas Európskej komisie, aby mohli byť európske prostriedky použité aj pre cieľovú skupinu, ktorou sú domácnosti,“ uviedla generálna riaditeľka agentúry Svetlana Gavorová.

Podporovať sa bude 5 druhov zariadení na využívanie OZE: kotly na biomasu, solárne kolektory určené na ohrev teplej vody alebo vykurovanie, tepelné čerpadlá a fotovoltické panely a veterné turbíny na výrobu elektriny s maximálnym výkonom do 10 kW. Podmienky poskytovania a výšky podpory pre jednotlivé zariadenia budú stanovené na jednotku inštalovaného výkonu tak, aby sa návratnosť vložených finančných prostriedkov pri štandardných riešeniach pohybovala do 10 rokov.

Úrady i firmy

Okrem domácností budú môcť finančnú pomoc zameranú na prechod na nízkouhlíkové hospodárstvo využiť aj ústredné orgány štátnej správy, miestnej samosprávy a podnikatelia.

Spolu so žiadosťami o príspevky na obnovu verejných budov budú musieť predložiť výsledky energetických auditov. Podpora je určená aj na zavádzanie systémov energetického a environmentálneho manažérstva a využívanie energetických služieb a v prípade samospráv aj na vypracovanie a implementáciu nízkouhlíkových stratégií.

Z OP KŽP sa bude financovať tiež obnova systémov diaľkového vykurovania a projekty zamerané na zvýšenie energetickej účinnosti v podnikoch.

Výzvy až o pár mesiacov

Podporu bude možné čerpať až do roku 2023.

Operačný program však ešte čaká príprava a schválenie manuálov a príručiek pre žiadateľov i hodnotiteľov projektov, ktoré určia spôsob implementácie financií, čo môže trvať niekoľko týždňov až mesiacov.  Až potom sa zverejnia prvé výzvy.

Vypísanie prvých výziev na čerpanie finančných prostriedkov z OP KŽP sa predpokladá v prvom štvrťroku 2015. Podľa predbežného harmonogramu sa však hneď na úvod nepočíta s výzvami v oblasti OZE.

Medzi prvé oblasti čerpania by mali patriť čistenie odpadových vôd v aglomeráciách nad 2 000 obyvateľov, kde je k dispozícii 387 miliónov eur, spracovanie odpadu, na ktoré sa vyčlenilo 402 miliónov eur, a sanácie environmentálnych záťaží, kde je k dispozícii 180 miliónov eur.

© energia.sk

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.