EÚ žiada povinné záťažové testy jadrových elektrární každých šesť rokov
EK v správe pre médiá pripomenula, že prísne bezpečnostné opatrenia pomáhajú zabezpečiť, aby v Európe nedošlo k haváriám, ako bola tá vo Fukušime.
Cieľom revidovanej smernice je priebežné zvyšovanie jadrovej bezpečnosti v celej EÚ zavedením systému pravidelného partnerského preskúmania na európskej úrovni, zvýšením transparentnosti v otázkach jadrovej bezpečnosti a posilnením právomocí vnútroštátnych regulačných orgánov.
„Je na členských štátoch, aby sa rozhodli, či chcú vyrábať jadrovú energiu, alebo nie. Faktom zostáva, že Európa má 132 činných jadrových reaktorov. Našou úlohou v rámci komisie je zaistiť, aby bezpečnosť bola v každom z nich absolútnou prioritou,“ uviedol v tejto súvislosti eurokomisár pre energetiku Günther Oettinger.
Novou smernicou sa stanovuje, že členské štáty zabezpečia, aby sa v prípade havárie eliminoval únik rádioaktivity do životného prostredia. Ďalej nastoľuje právne záväzné preskúmanie na európskej úrovni každých šesť rokov. Ak dôjde k omeškaniu, EK môže zorganizovať v príslušnom členskom štáte overovaciu misiu.
Z hľadiska vnútroštátneho preskúmania sa každá jadrová elektráreň podrobí pravidelnému preskúmaniu bezpečnosti aspoň raz za 10 rokov a osobitnému preskúmaniu pri prípadnom predlžovaní životnosti.
Okrem toho všetky nové jadrové elektrárne sa navrhnú spôsobom, ktorý zabezpečí, že prípadné poškodenie jadra reaktora nebude mať dôsledky mimo elektrárne.
A každá jadrová elektráreň musí byť vybavená centrom reakcie na núdzové situácie, ktoré je chránené pred rádioaktivitou, zemetraseniami a zaplavením, a musí uplatňovať prísne usmernenia na riešenie havárií.
Napokon smernica zaisťuje, že vnútroštátne regulačné orgány budú pri rozhodovaní nezávislé a že politické, hospodárske či sociálne záujmy nesmú byť nadradené cieľom v oblasti bezpečnosti. Vnútroštátnym regulačným orgánom sa musia poskytnúť dostatočné prostriedky a odborný personál na zabezpečenie účinnej prevádzky.
Copyright © TASR 2013