EÚ vlani bezplatne pridelila Slovensku 17 miliónov emisných povoleniek
Povolenky okrem Slovenska získali aj Česko (25,74 miliónov ton), Dánsko (12,4 miliónov ton), Francúzsko (88,4 miliónov ton), Litva (6,5 miliónov ton) a Maďarsko (12,5 miliónov). Ďalších 14 krajín EÚ vrátane Nemecka, ktoré je najväčším producentom skleníkových plynov, ešte čaká na pridelenie povoleniek k vypusteniu 520 miliónov ton CO2. Osem štátov vrátane Veľkej Británie získali povolenky už v decembri minulého roka, píše ČTK.
V rokoch 2013 – 2020 prebieha tretia fáza emisného obchodovania. Platia v nej nové prísnejšie pravidlá pre prideľovanie bezplatnej alokácie povoleniek pre energetické firmy a ostatné podniky, ktoré vypúšťajú emisie. Emisné kvóty sú v rámci Európskej únie stanovené do roku 2020.
Systém obchodu s povolenkami zaviedla Európska únia v roku 2005. Vtedy sa medzi členské krajiny EÚ rozdelili emisné kvóty na vypúšťanie priemyselných škodlivín do ovzdušia, po ktorých prekročení sa musia kupovať povolenky. Ekonomická kríza v posledných rokoch ale spôsobila, že povoleniek je na trhu prebytok, ich ceny tým pádom klesali a celý systém prestal plniť svoju pôvodnú funkciu.
Jedna povolenka, ktorá znamená možnosť vypustiť do ovzdušia jednu tonu CO2, by podľa odborníkov mala stáť aspoň 20 eur, ak má výrobcu prinútiť k znižovaniu emisií. V súčasnosti sa ceny pohybujú medzi 4 a 5 eurami za tonu, čo je suma, ktorá producentov nemotivuje k investíciám do ekológie.
Backloading a potreba zásadnejšej reformy
Zástupcovia členských krajín EÚ začiatkom januára schválili pravidlá pre postupné stiahnutie 900 miliónov emisných povoleniek z trhu. Povolenky z obdobia 2014-2016 sa tak presunú do rokov 2019-2020. Takzvaným backloadingom sa teda v praxi nemení celkový počet emisných kvót, ktoré sú vyčlenené pre tretiu fázu emisného obchodovania. Brusel si od tohto kroku sľubuje, že rekordne nízke ceny povoleniek začnú postupne opäť rásť a firmy tak opäť získajú motiváciu, aby investovali do nízkouhlíkových technológií.
Schválenie backloadingu podľa Milana Hudáka z Virtuse Energy pomôže stabilizovať trh s emisnými povolenkami a predísť tak kolapsu cien. Jednorázový zásah Európskej komisie do objemu emisných kvót, ktoré sa predávajú počas tretieho obchodovacieho obdobia, je ale podľa analytika iba dočasným riešením.
„Systému obchodu s povolenkami (ETS) bude potrebovať razantnejšie riešenie problému prebytku emisných kvót na trhu, eventuálne nastavenie objemu obchodovaných kvót tak, aby čo najviac reflektoval ekonomický vývoj, ako aj znižovanie CO2 intenzity utilít a priemyslu v EÚ,“ dodal Hudák.
© energia.sk