Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
factory CO2
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Foto: Flickr.com/thewritingzone (licencia Creative Commons)
22. januára 2014 Ostatné od Energia.skSITA

EÚ vlani bezplatne pridelila Slovensku 17 miliónov emisných povoleniek

Povolenky okrem Slovenska získali aj Česko (25,74 miliónov ton), Dánsko (12,4 miliónov ton), Francúzsko (88,4 miliónov ton), Litva (6,5 miliónov ton) a Maďarsko (12,5 miliónov). Ďalších 14 krajín EÚ vrátane Nemecka, ktoré je najväčším producentom skleníkových plynov,  ešte čaká na pridelenie povoleniek k vypusteniu 520 miliónov ton CO2. Osem štátov vrátane Veľkej Británie získali povolenky už v decembri minulého roka, píše ČTK.

V rokoch 2013 – 2020 prebieha tretia fáza emisného obchodovania. Platia v nej nové prísnejšie pravidlá pre prideľovanie bezplatnej alokácie povoleniek pre energetické firmy a ostatné podniky, ktoré vypúšťajú emisie. Emisné kvóty sú v rámci Európskej únie stanovené do roku 2020.

Systém obchodu s povolenkami zaviedla Európska únia v roku 2005. Vtedy sa medzi členské krajiny EÚ rozdelili emisné kvóty na vypúšťanie priemyselných škodlivín do ovzdušia, po ktorých prekročení sa musia kupovať povolenky. Ekonomická kríza v posledných rokoch ale spôsobila, že povoleniek je na trhu prebytok, ich ceny tým pádom klesali a celý systém prestal plniť svoju pôvodnú funkciu.

Jedna povolenka, ktorá znamená možnosť vypustiť do ovzdušia jednu tonu CO2, by podľa odborníkov mala stáť aspoň 20 eur, ak má výrobcu prinútiť k znižovaniu emisií. V súčasnosti sa ceny pohybujú medzi 4 a 5 eurami za tonu, čo je suma, ktorá producentov nemotivuje k investíciám do ekológie.

Backloading a potreba zásadnejšej reformy

Zástupcovia členských krajín EÚ začiatkom januára schválili pravidlá pre postupné stiahnutie 900 miliónov emisných povoleniek z trhu. Povolenky z obdobia 2014-2016 sa tak presunú do rokov 2019-2020. Takzvaným backloadingom sa teda v praxi nemení celkový počet emisných kvót, ktoré sú vyčlenené pre tretiu fázu emisného obchodovania. Brusel si od tohto kroku sľubuje, že rekordne nízke ceny povoleniek začnú postupne opäť rásť a firmy tak opäť získajú motiváciu, aby investovali do nízkouhlíkových technológií.

Schválenie backloadingu podľa Milana Hudáka z Virtuse Energy pomôže stabilizovať trh s emisnými povolenkami a predísť tak kolapsu cien. Jednorázový zásah Európskej komisie do objemu emisných kvót, ktoré sa predávajú počas tretieho obchodovacieho obdobia, je ale podľa analytika iba dočasným riešením.

„Systému obchodu s povolenkami (ETS) bude potrebovať razantnejšie riešenie problému prebytku emisných kvót na trhu, eventuálne nastavenie objemu obchodovaných kvót tak, aby čo najviac reflektoval ekonomický vývoj, ako aj znižovanie CO2 intenzity utilít a priemyslu v EÚ,“ dodal Hudák.

© energia.sk

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.