![Bridlica](https://cdn.sita.sk/sites/38/2020/02/8230.jpg)
EÚ potrebuje bridlicový plyn, povedal poľský „zelený“ minister
„Problém, pred ktorým stojíme, je, že rast HDP je všeobecne spojený so zvyšovaním emisií. Musíme tieto dva prvky odpojiť,“ povedal Korolec.
Poľsko tu poukazuje na príklad USA, kde sa emisie oxidu uhličitého v energetike vďaka hromadnému prechodu elektrární z uhlia na zemný plyn prepadli na minimum za 20 rokov a čaká sa ich ďalší pokles. O zníženie emisií sa zaslúžil prudký a nikým neplánovaný rast produkcie plynu z bridlicových hornín. Vďaka tomu sa Spojené štáty za posledných niekoľko rokov stali z najväčšieho svetového dovozcu plynu úplne sebestačnými a producenti intenzívne pripravujú jeho vývoz.
„Zvlášť v dnešnej ekonomickej kríze pred nami stojí dvojitá výzva – potrebujeme lacnú energiu. Ale energiu získanú udržateľným spôsobom. Z ekonomickej krízy v EÚ sa nedostaneme, ak budeme ďalej veriť v jednoduchý model vysokých cien energie,“ povedal poľský minister životného prostredia.
„Bridlicová revolúcia“ zrazila v USA ceny plynu približne na pätinu úrovne v Európe a na sedminu ázijskej úrovne a prudké zlacnenie tejto suroviny odštartovalo prechod elektrární na plyn. Mnohí analytici neveria, že by Európa mohla nasledovať USA a poukazujú na ostrý odpor vplyvných organizácií zelených aktivistov, lobizmus zavedených dodávateľov energií a široko rozšírený strach miestneho obyvateľstva z ťažby metódou takzvaného hydraulického štiepenia hornín v niekoľkokilometrových hĺbkach.
Poľskí predstavitelia z vlastných skúseností uvádzajú, že akonáhle sa ľuďom začnú poskytovať namiesto negatívnej propagandy pravdivé a podrobné informácie o ťažbe, ich odmietavý postoj výrazne zoslabne. Podľa Korolca nie je dôvod, prečo by sa rozmach ťažby z bridlíc nemohol odohrať aj v Európe, upozornil ale na potrebu starostlivej regulácie. „Samozrejme, že sa musíme držať veľmi prísnych požiadaviek na ochranu životného prostredia a podmienok, ktoré už teraz pre vrty stanovujeme,“ povedal.
Poľsko je závislé v energetike od uhlia a od dovozu plynu z Ruska a rozvoj nového zdroja plynu vláda výrazne podporuje. Varšava už udelila viac než stovku licencií na prieskum možností ťažby bridlicového plynu a očakáva, že by sa s ťažbou mohlo začať na prelome rokov 2014 a 2015. Poľsko má podľa odhadov jedny z najvyšších zásob bridlicového plynu v Európe, hoci tohtoročná správa štátnych geológov predpovede výrazne znížila.
Zdroj: ČTK, energia
K téme
![](https://cdn.sita.sk/sites/38/2020/03/energia-newsletter.jpg)