EÚ obmedzí používanie biopalív, údajne nie sú tak ekologicky šetrné
Plán počíta s odstránením všetkých štátnych dotácií na biopalivá vyrábané z produktov poľnohospodárstva ako pšenica, či cukor potom, čo v roku 2020 vyprší súčasná legislatíva. Ešte ho ale musia schváliť vlády všetkých krajín EÚ a zákonodarcovia únie.
„Európska komisia je toho názoru, že v období po roku 2020 by sa mali biopalivá dotovať výhradne v prípade, že povedie k výraznej úspore skleníkových plynov a nebudú sa vyrábať z plodín používaných na produkciu potravín a krmív,“ píše sa v návrhu. Komisia chce naopak zvýšiť podiel biopalív nevyužívajúcich poľnohospodárskej produkty, ktoré sa vyrábajú napríklad z odpadu domácností.
Návrh predstavuje veľkú zmenu v európskej politike podpory biopalív, ktorá už dlhšiu dobu čelí značnej kritike. Nové plány, ktoré budú podľa agentúry Reuters oficiálne predstavené v nasledujúcich týždňoch, sa však nepáčia producentom biopalív.
„Tri roky potom, čo EÚ urobila z biopalív centrálny bod svojej politiky na podporu obnoviteľných zdrojov energie v doprave, ohrozuje súčasný návrh komisie odvetvie, ktoré vzniklo v reakcii na túto politiku, zabezpečuje 50.000 pracovných miest a prinieslo by novú generáciu technológií v oblasti biopalív,“ uviedol Jean-Philippe Puig, šéf francúzskej spoločnosti Sofiproteol, ktorá vlastní najväčšieho európskeho výrobcu bionafty Diester Industrie.
Predseda správne rady najväčšej svetovej potravinárskej spoločnosti Nestlé Peter Brabeck minulý týždeň uviedol, že svet momentálne stojí kvôli nadmernému využívaniu ornej pôdy na výrobu biopalív namiesto potravín pred ešte horšou potravinovou krízou, než aká ho postihla v roku 2008.
ČTK, energia