EÚ dynamizuje prácu na interkonektoroch cez Pyreneje
Dobre prepojený európsky trh s energiami je nevyhnutný pre vytvorenie energetickej únie, ktorej návrh predstavila EK minulý týždeň, a kľúčovým faktorom pre posilnenie bezpečnosti dodávok energie v celej Európe, uviedla Komisia. V prípade poruchy elektrárne alebo extrémnych poveternostných podmienok členské štáty majú možnosť využiť susedné krajiny na dovoz elektriny, ktorú potrebujú. Bez príslušnej infraštruktúry nie je možný ani cezhraničný nákup a predaj elektriny.
Nedostatočná kapacita fyzických prepojení sústav cez Pyreneje zostáva hlavnou prekážkou efektívneho fungovania trhu s elektrinou v tomto regióne a bráni tomu, aby sa španielske a portugalské energetické spoločnosti podieľali na trhoch s elektrinou vo zvyšku EÚ.
Potrebu lepších prepojení Pyrenejského polostrova s kontinentálnou Európou potvrdili včera na rokovaní v Madride zástupcovia európskych inštitúcií a predstaviteľov dotknutých krajín. O regionálnych prioritách v oblasti energetiky rokovali najvyšší predstavitelia Európskej komisie, lídri Francúzska, Španielska a Portugalska spolu so zástupcami EIB.
Regionálna konvergencia
Dohodlo sa zriadenie skupiny na vysokej úrovni v snahe podporiť rozvoj cezhraničných prepojení elektrizačných sústav i plynárenských sietí v juhozápadnej Európe a zabezpečiť včasnú realizáciu súčasných i plánovaných projektov.
Obdobná skupina bola začiatkom februára zriadená aj v regióne juhovýchodnej Európy, tzv. CESEC, ktorej súčasťou je aj Slovensko. Jej cieľom je vytvoriť plán pre presadzovanie priorít energetickej infraštruktúry v tejto časti kontinentu, predovšetkým v oblasti plynárenstva, čo súvisí hlavne s budovaním Južného plynárenského koridoru.
Prevádzkovatelia prenosových sústav Španielska a Francúzska pred dvoma týždňami slávnostne spustili nové podzemné vedenie Santa Llogaia – Baixàs s dĺžkou 65 kilometrov. V rámci projektu, ktorý sumou 225 miliónov eur podporila aj EÚ, bolo nutné vyhĺbiť aj nový asi 8,5 kilometrový tunel. Linkou sa bilaterálna cezhraničná kapacita zdvojnásobila z dovtedajších 1400 MW na 2800 MW.
Momentálne sa pripravujú štúdie k ďalším projektom vedení, ktoré figurujú aj na európskom zozname projektov spoločného záujmu (PCI) medzi Baskickom (ESP) a Akvitánskom (FR) a tiež medzi Portugalskom a Španielskom.
Desať percent do 2020
Spolu s projektom energetickej únie predstavili minulú stredu aj plán postupu pri napĺňaní cieľa, ktorý na summite odsúhlasili vlani v októbri, a to sprevádzkovať elektrické vedenia, ktoré umožnia, aby aspoň 10 % elektriny vyrobenej v elektrárňach bolo možné preniesť cez hranice do susedných krajín. Tomu má zodpovedať aj nasmerovanie európskych fondov pri budovaní energetickej infraštruktúry.
Až 12 štátov momentálne úroveň 10 % nedosahuje. Ide najmä o ostrovné štáty, región Pobaltia a južnej Európy. Naopak krajiny strednej Európy sú na tom z toho pohľadu pomerne dobre. Slovensko napríklad disponuje cezhraničnou prenosovou kapacitou na úrovni 61 % inštalovaného výkonu domácich elektrární, Maďarsko i Rakúsko na úrovni 29 %. Najviac prepojenú sústavu so susedmi má Luxembursko.
Na európskom zozname PCI z roku 2013 je 37 projektov prepojenia elektrických vedení v členských štátoch, ktoré nedosahujú cieľ 10 %. Ak sa dokončia, do roku 2020 všetky členské krajiny (s výnimkou Španielska a Cypru) dosiahnu stanovený cieľ.
Aktuálne sa pracuje na štúdii o výhodách, nákladoch a technických možnostiach nových energetických prepojení medzi Iberskými krajinami na strane jednej a zvyškom Európy na strane druhej. Jej výsledky budú k dispozícii v polovici apríla. Podobná štúdia o prepojení plynárenských sietí v juhozápadnej časti Európy bude nasledovať neskôr.
© energia.sk