EÚ a Japonsko uspeli pred WTO so sťažnosťou na Kanadu
Verdikt by podľa agentúry Reuters mohol spochybniť aj ďalšie podobné programy. Prípad bol pozorne sledovaný, pretože sa týkal „požiadaviek na miestny obsah“. V takejto situácii sa vlády snažia zabezpečiť, aby domáce firmy mali garantovaný ľahší prístup k veľkým projektom.
Európska únia verdikt privítala a uviedla, že sa tým pre európske firmy otvorí viac príležitostí v Kanade.
„Vývoz z EÚ do Kanady v oblasti výroby zariadení pre veternú energiu a energiu z fotovoltaických článkov je značný. V rokoch 2007 až 2009 sa pohyboval od 300 do 600 mil. eur. Tieto čísla by mohli byť ešte vyššie, keby v danej legislatíve nefiguroval požiadavka na miestny obsah, „reagovala Európska komisia.
Kritika sa v rámci WTO znáša aj na Brazíliu, Indiu, Indonéziu alebo Nigériu, ktoré majú podobné programy uprednostňujúce záujmy domácich firiem pri veľkých zákazkách na výstavbu infraštruktúry.
Naopak, na EÚ sa sťažuje Čína, ktorej sa nepáčia pravidlá podpory energie z OZE v Taliansku a Grécku. Peking tvrdí, že tieto krajiny diskriminujú čínske firmy, ktoré do Európy dovážajú komponenty k solárnym panelom.
Rozsudok WTO uvádza, že Kanada porušila niektoré dohody, ktorými sa riadia pravidlá svetového obchodu. Panel WTO sa však nezhodol v názore na to, či program zavedený v Ontáriu znamená nezákonnú dotáciu, ktorá znevýhodňovala dovozcov. Všetky zúčastnené strany, teda Kanada, EÚ a Japonsko, sa proti verdiktu WTO môžu odvolať.
Zdroj: ČTK, energia