Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
rift valley - flickr
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Foto: Flickr.com/hktang
8. marca 2013 Obnoviteľné zdroje OZE od Energia.skSITA

Etiópia chce využiť svoj geotermálny potenciál, stane sa novou energetickou veľmocou Afriky?

Etiópia má obrovský potenciál geotermálnej energie. V regióne Rift Valley sa odhadujú veľké zásoby termálnych vôd, no hlavnou prekážkou ich využitia je financovanie projektov a potreba kvalifikovaných odborníkov.

Etiópska rozvojová banka v tomto roku oznámila, že v priebehu nasledujúcich piatich mesiacov poskytne súkromným spoločnostiam 20 mil. dolárov. Financie by mali predovšetkým smerovať do spustenia geotermálnych energetických projektov v krajine, a to aj v rámci programu financovaného Svetovou bankou. Zároveň banka zvažuje o uvoľnení ďalších 20 mil. dolárov.

Finančné prostriedky vo výške 40 mil. dolárov poskytla minulý rok v máji Svetová banka. Chce tak urýchliť rozvoj obnoviteľných energetických projektov v krajine i produkciu energeticky efektívnych produktov. Etiópska rozvojová banka tvrdí, že rokovala už s niekoľkými zúčastnenými stranami i so Svetovou bankou o úrokových sadzbách a ďalších podmienkach, od ktorých závisí poskytnutie financií.

V prvej fáze by mali poskytnuté finančné prostriedky pokryť počiatočné náklady na prieskum a vrty, následne banka vyzve súkromných investorov k participácii na geotermálnych projektoch a rozvoji etiópskych elektrární. Do odvetvia chce prilákať významných investorov a hráčov.

„Etiópia má geotermálny potenciál. Etiópska vláda si stanovila ciele, v rámci ktorých chce začleniť geotermálnu energiu do svojho energetického mixu. Musíme byť ale trpezliví, kým sa v krajine vytvorí aj vhodný regulačný rámec, čo môže nastať už v priebehu šiestich mesiacov,“ uviedol generálny riaditeľ spoločnosti Cluff, George Day, ktorá postúpila do užšieho výberu.

Rift Valley. Foto: Flickr.com/David Holt London, licencia Creative Commons

Značný energetický potenciál východnej Afriky potvrdzuje i Paul Younger z Glasgowskej univerzity. „Geotermálny vývoj v Keni je momentálne najväčším úspechom. V Etiópii je zatiaľ pilotným geotermálnym projektom elektráreň Aluto Langano s výrobnou kapacitou 8,3 MW, ktorá sa má zvýšiť na 75 MWV. Východoafrická riftová zóna je ale stále predmetom štúdií. Ďalšie projekty by mohli vzniknúť v Džibuti, Eritrei, Tanzánii i Ugande.“

Bude Etiópia africkou energetickou veľmocou?

Odborníci odhadujú hydroenergetický potenciál krajiny až na 45.000 MW. Vodná energia produkuje 86 % elektriny v Etiópii. Najväčšou vodnou elektrárňou je Gibe Dam III. Napriek vysokej produkcii elektrickej energie trpí Etiópia nedostatkom energie vo vlastnej spotrebe. Etiópia plánuje postaviť v nasledujúcich rokoch ďalšiu vodnú elektráreň, DAM IV, ktorá má zásobovať Sudán, Keňu a Somaliland.

Obrovská závislosť Etiópie od vodných zdrojov však núti krajinu diverzifikovať energetické zdroje, čím chce etiópska korporácia pre výrobu elektriny EEPCO zabezpečiť stabilné dodávky elektriny. V krajine sa stávajú problémom nepravidelné zrážky a dlhšie obdobia sucha. „Dažďové zrážky sa v jednotlivých rokoch líšia, a preto produkcia energií z tohto zdroja je veľmi nestabilná. Nestabilita dodávok vytvára negatívny dosah na priemysel a hospodárstvo,“ hovorí Mulugeta Asaye z EEPCO. Geotermálne zdroje by podľa neho mohli tento problém vyriešiť. EEA (Ethiopian Economic Association) tiež vo svojej správe odporučila využívať geotermálne zdroje, veterné turbíny a uhlie.

V súčasnosti vyprodukujú etiópske elektrárne 2.179  MW, do roku 2018 plánuje EEPCO ich kapacitu zvýšiť štvornásobne. „Ak budem vychádzať z doterajších prieskumov, geotermálna energia by mohla priniesť až 5.000 MW,“ tvrdí Asaye.

Význam geotermálnych zdrojov narastá aj v Európe

V Európe pribúdajú projekty na výstavbu geotermálnych elektrární. Minulý rok bolo v krajinách Európskej únie v prevádzke 48 elektrární, celkovo ich je na území Európy 62. Celkovo vyprodukovali 11,4 TWh elektriny.

Podľa Rady pre geotermálnu energiu v Európe (EGEC) je v štádiu rozpracovania ďalších 100 projektov a do roku 2016 by mal výkon elektrární vzrásť takmer o 80 percent. V súčasnosti funguje najviac elektrární v Taliansku a na Islande, v nadchádzajúcich rokoch sa očakáva veľký rozvoj najmä v Turecku. Výrazne by sa mala zvýšiť aj produkcia elektriny z geotermálnej energie v Nemecku, vo Francúzsku a Španielsku.

(c) energia.sk/li

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.