ERÚ: Českým domácnostiam môže v roku 2012 zdražieť elektrina až o 6 %
V Česku by v roku 2012 mohla zdražieť cena elektriny o 3,6 až 6 %, priemyselné podniky si v porovnaní s týmto rokom možno priplatia o 6 až 8,8 %. Vyplýva to z predbežných výpočtov Energetického regulačného úradu (ERÚ), o ktorých informoval podpredseda tejto inštitúcie Blahoslav Němeček.
Úrad počíta so zdražením takzvanej silovej elektriny, ktorá by mala tvoriť necelú polovicu celkovej ceny, o päť až desať percent. Druhú časť tvorí regulovaná cena elektriny, ktorá okrem iného zahŕňa príspevok na obnoviteľné zdroje. ERÚ pri výpočte cien odhaduje, že by vláda mohla rovnako ako tento rok prispieť zo štátneho rozpočtu na obmedzenie zdraženia regulovanej časti ceny 12 mld. českých korún.
Miera zdraženia závisí aj od pomoci štátu
Bez štátnej dotácie, ktorá čiastočne kompenzuje vysokú podporu solárnych elektrární, by elektrina nasledujúci rok zdražela veľmi výrazne, upozornil Němeček. U podnikov a domácností by podľa ERÚ bolo reálne aj viac než desaťpercentné zdraženie.
Vlani vláda rozhodla, že prostriedky na obmedzenie rastu cien elektriny získa z 26 % dane zo solárnych elektrární, z darovacej dane za emisné povolenky a z pozemkového poplatku pre solárne zdroje. Na nasledujúci rok by sa tieto piliere mali zachovať, otázkou však podľa Němečka ostáva, či výška štátnej dotácie bude znova tvoriť 12 mld. českých korún. „To závisí na rozhodnutí vlády podľa aktuálnych podmienok. Vláda o tom rozhodne na konci leta alebo na jeseň,“ povedal Němeček.
Nový zákon o podporovaných zdrojoch energie počíta s možnosťou obmedzenia rastu ceny elektriny pre priemyselné podniky s vysokou spotrebou tým, že by sa stanovil limit, za ktorý by sa nezdražovalo. „Cena elektriny je pre priemyselné odvetvia významným cenovým vstupom a záťažou. Ak by cena každý rok rástla kvôli podpore obnoviteľných zdrojov, podkopáva to konkurencieschopnosť niektorých priemyselných odvetví,“ povedal Němeček. Predpokladá však, že tento bod bude v parlamente ešte predmetom veľa diskusií.
Neistý je podľa Němečka tiež vývoj ceny silovej elektriny, ktorá v minulých týždňoch výrazne zdražela kvôli odstávke niekoľkých jadrových elektrární v Nemecku. „Rast silovej elektriny o 5 % je skôr optimistický scenár, zatiaľ odhadujeme rast okolo 6 či 7 %,“ povedal.
Němeček tiež upozornil, že plány na nasledujúci rok by mohlo ovplyvniť rozhodnutie Ústavného súdu, ktorý v súčasnosti posudzuje oprávnenosť 26 % dane zo solárnych elektrární. „Rozhodnutie súdu sa nedá predpovedať. Keby ale došlo k zrušeniu niektorého z podporných pilierov, ministerstvo by na to muselo reagovať zmenou príslušného zákona,“ uviedol.
Inštalovaný výkon českých fotovoltaických elektrární presahuje 1.900 MW, na začiatku minulého roka pritom činil 463 MW. Súčasné slnečné dni umožňujú elektrárňam fungovať na vysoký výkon a prenosová sústava zatiaľ energiu zo solárnych zdrojov podľa Němečka zvláda. „Prevádzkovateľ sústavy vie predvídať výkon solárnych elektrární a pripraviť sa naň,“ uviedol. Výrazne ale českú prenosovú sústavu ohrozuje kolísavý prenos energie z obnoviteľných zdrojov na severe Nemecka, dodal.
Nové kompetencie ERÚ
Na základe novely energetického zákona tento rok ERÚ preberá celú radu kompetencií od Štátnej energetickej inšpekcie (SEI). Úrad, ktorý má okolo stovky zamestnancov, sa preto v tomto roku rozšíri o ďalších zhruba 75 pracovníkov. „Zákon by mal byť účinný na prelome augusta a septembra a my od prvého dňa účinnosti musíme vyhovieť novým kompetenciám,“ povedal podpredseda ERÚ. Niektorých pracovníkov je podľa neho ERÚ pripravený prevziať od SEI.
Němeček taktiež vyjadril prianie nahradiť vo funkcii súčasného predsedu Josefa Fiřta, ktorému v polovici tohto roka končí mandát. „Rád by som sa uchádzal o funkciu predsedu,“ povedal Němeček.
ČTK, energia