EPH začlenil Slovenské elektrárne do novej dcérskej firmy
Na snímke prečerpávacia vodná elektráreň Liptovská Mara. Foto: EP Power Europe
Rozvoj portfólia Energetického a průmyslového holdingu (EPH) v oblasti výroby elektrickej energie má na starosti spoločnosť EP Power Europe. Patria do nej aj Slovenské elektrárne, najväčší výrobca elektriny na Slovensku, ale aj výrobné zdroje v Taliansku združené v koncerne EP Produzione. Ten na Apeninskom polostrove vlastní uhoľnú elektráreň a päť paroplynových zdrojov. Súčasťou novej dcéry sú aj akvizície z nedávnej minulosti ako nemecká ťažobná spoločnosť Mibrag alebo uhoľné elektrárne Eggborough Power a Lynemouth vo Veľkej Británii.
Súčasťou EP Power Europe sa zrejme čoskoro stanú aj nemecké hnedouhoľné bane a elektrárne, ktoré EPH odkúpi od švédskej spoločnosti Vattenfall. K dohode firiem došlo v apríli, transakciu následne schválila švédska vláda. Momentálne sa čaká na záverečný súhlas Európskej komisie.
EP Power Europe tak dopĺňa druhú vetvu českého holdingu, spoločnosť EP Infrastructure (EPIF). O jej vzniku EPH po prvýkrát informoval už v apríli pri ohlásení reorganizácie holdingu. EPIF je v súčasnosti najväčším poskytovateľom infraštruktúrnych služieb v oblasti energetiky v regióne strednej Európy. Na Slovensku pôsobí prostredníctvom akcií v SPP Infrastructure v preprave (Eustream), distribúcii (SPP-distribúcia) i skladovaní zemného plynu (Nafta, Pozagas).
Paroplynová elektráreň v Taliansku. Foto: EP Power Europe
Odhliadnuc od Slovenska, EPIF je silným hráčom v oblasti teplárenstva. V Česku kontroluje väčšinový podiel v Pražskej teplárenskej a 96 % akcií v maďarských teplárňach Budapesti Erömü, ktoré vykurujú približne polovicu hlavného mesta.
Český holding EPH vstúpil do Slovenských elektrární koncom júla 2016. V nadväznosti na to, ako Európska komisia odobrila dohodu medzi talianskym Enelom a EPH, došlo aj k výmene vo vedení spoločnosti. Do funkcie generálneho riaditeľa bol zvolený Bohumil Kratochvíl.
Firmy združené v EPH patria na Slovensku k najväčším platcom dane z príjmov. V minulom roku sa do prvej dvadsiatky dostalo až päť z nich. Na čele rebríčka je prepravca plynu Eustream, ktorý prispel do štátneho rozpočtu 141,5 miliónov eur.
© energia.sk