EPH ukončí dovoz uhlia z Nemecka do Česka
„Koncom roka bude export do ČR ukončený. Pre rok 2016 neplánujeme žiadny vývoz uhlia do ČR z nemeckých baní,“ uviedol Častvaj. Uhlie z Mibragu sa podľa neho nespaľuje v kondenzačných elektrárňach, iba v teplárňach. „Nepredáva sa tretím stranám,“ dodal. Uhlie z nemeckých baní smerovalo v rámci holdingu do Elektrárne Opatovice a do United Energy Komořany.
Na doterajší vývoz východonemeckého uhlia poukazuje Združenie Zelená liga, ktorá zastrešuje viac než sto lokálnych ekologických organizácií na území bývalej Nemeckej demokratickej republiky. Kritizuje predovšetkým ťažbu v bani Schleenhain neďaleko Lipska. Podľa združenia malo byť uhlie z bane určené výhradne pre potreby neďalekej elektrárne Lippendorf, približne desatina produkcie ale mieri na export. Ku kritike sa pripojil saský krajinský poslanec za zelených Georg Lippold. České a nemecké štatistiky podľa neho ukazujú, že vlani skupina Mibrag vyviezla do Česka 1,4 milióna ton energetického uhlia, ktoré sa využilo v českých elektrárňach a teplárňach.
EPH odmietol obavy nemeckých ekológov, že by sa vývoz hnedého uhlia mohol v nasledujúcich rokoch rozšíriť a to z hnedouhoľných baní v Lužici, o ktorých prevzatie od švédskeho koncernu Vattenfall sa zaujímajú spoločnosti EPH a ČEZ. „Čo sa týka nášho záujmu o uhoľné aktíva Vattenfallu, môžeme vylúčiť, že by sme počítali s vývozom hnedého uhlia do ČR,“ uviedol Častvaj.
Najväčšími akcionármi holdingu EPH sú Daniel Křetínský a Patrik Tkáč, spoločne vlastnia dve tretiny akcií. Zvyšok patrí skupine J&T. Do holdingu EPH patrí 40 podnikov z Česka, Slovenska, Nemecka a Poľska, ktoré pôsobia v ťažbe uhlia, výrobe elektriny a tepla, distribúcii tepla a obchodu s elektrinou a plynom.
ČTK, energia.sk