EPH neuspela na súde s napadnutím pokuty z Bruselu
Komisia v novembri 2009 vyšetrovala české energetické firmy pre podozrenie z porušenia pravidiel hospodárskej súťaže. Okrem EPH sa preverovanie možného vylúčenia konkurencie a zvyšovania cien týkalo aj spoločnosti ČEZ.
Brusel napokon vyšetrovanie ukončil po tom, čo ČEZ sľúbil predať časť svojho výrobného portfólia..
Inšpektori v rámci vyšetrovania navštívili aj EPH a vtedajšiu J&T Investment Advisors s.r.o. (J&T IA), ktorá sa v roku 2010 premenovala na EPIA. Od októbra 2009 firmu kontroloval EPH.
Podľa Komisie sa pri inšpekciách odohralo niekoľko incidentov vyhodnotený ako porušenie európskych pravidiel. Zistila napríklad, že k jednému z účtov elektronickej pošty, zablokovaných v rámci vyšetrovania, získala prístup neoprávnená osoba, ktorá následne presmerovala prichádzajúcu poštu určenú vrcholným zástupcom oboch spoločností.
Komisia 28.3.2012 udelila EPH a EPIA spoločnú pokutu 2,5 milióna eur.
Dňa 12.6.2012 obe firmy podali žalobu proti Európske komisii na Súdny dvor EÚ a žiadali zrušenie rozhodnutia a pokute.
Súdny dvor dnes (26.11.2014) vydal rozsudok, podľa ktorého už len fakt, že inšpektori nemali k emailom vrcholných predstaviteľov firiem prístup ako jediní, je dostatočný dôvod k názoru, že spoločnosti sa odmietli kontrole podrobiť. Komisia podľa súdu v tomto prípade nemusí ani potvrdzovať, že s údajmi sa skutočne nejako manipulovalo alebo sa mazali.
Súd tiež potvrdil názor Komisie, že presmerovanie emailov bolo úmyselný krok nariadený a uskutočnený zástupcami a zamestnancami dotknutých firiem. Právo na prezumpciu neviny bolo u oboch firiem zachované a súd nepovažuje výšku pokuty za neprimeranú.
Brusel rozhodnutie súdu privítal. „Je jasnou správou spoločnostiam, že kroky podkopávajúce integritu a efektivitu inšpekcií, vrátane snáh o manipuláciu s elektronicky uloženými údajmi, sú nelegálne a bude sa trestať,“ uviedla Európska komisia.
ČTK, energia.sk