E.ON nahradí stratu trhu v Európe podnikaním v Brazílii a Turecku
E.ON zaplatí Rakúšanom za ich majetok v Turecku svojím podielom v ôsmich bavorských prietokových hydroelektrárňach. Transakcia má hodnotu 1,5 mld. eur.
Teyssen pokladá turecký energetický trh za veľmi sľubný. E.ON chce na ňom do roku 2020 zvýšiť svoj podiel zo súčasných 4 najmenej na 20 %. Do roku 2014 v krajine investuje ročne od 150 do 200 mil. eur. Bude stavať konvenčné i ekologické zdroje energie. Počet svojich klientov plánuje zvýšiť do ôsmich rokov zo súčasných 5 mil. o 100 %.
Rozhodnutím nemeckej spolkovej vlády odstaviť do roku 2022 všetky jadrové bloky v krajine E.ON silno zasiahlo. Prinútilo ho hľadať ďalšie podnikateľské príležitosti aj v Latinskej Amerike. Už vlani vytvoril koncern spoločný podnik s brazílskym výrobcom MPX. V Brazílii a Čile bude časom prevádzkovať elektrárne s inštalovaným výkonom 20.000 MW. Viaceré bloky sú rozostavané a postupne ich budú napájať na rozvodnú sieť. Za nádejné sa pokladajú v koncerne ešte dve oblasti sveta, ale zatiaľ ich nechcú konkretizovať.
E.ON má plány na budovanie ekologických zdrojov elektrickej energie za niekoľko miliárd eur aj v Nemecku a inde v Európe, ale tlačí pred sebou aj dlh 35 miliárd eur. Jeho tlak zmierňuje tým, že predáva podiely, ktoré nie sú v súlade s jeho rozvojovou stratégiou. Očakáva, že za ne získa okolo 15 mld. eur. Viac ako polovicu sumy už dostal na svoj účet.
Zdroj: TASR