Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Plynovod zlty Madarsko - TASR
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Ilustračná snímka
27. decembra 2016 Plyn a ropa od Energia.skSITA

ENTSOG vidí priestor pre plyn pri dekarbonizácii. Kritici hovoria o fantazírovaní

Združenie európskych prepravcov plynu ENTSOG zverejnilo Desaťročný plán rozvoja siete TYNDP 2017, ktorý je možné pripomienkovať do začiatku februára. Podčiarkuje v ňom, že súčasná plynárenská infraštruktúra je blízko k svojmu cieľu pri dokončení vnútorného trhu s plynom v EÚ. Niektoré dlhodobo plánované investície ale meškajú.  

„Európska plynárenská infraštruktúra ukazuje vysokú odolnosť a je dobre vybavená na to, aby podporila Európu pri dosahovaní energetických a klimatických ambícií. Je prepojená s rôznorodými nízkouhlíkovými zdrojmi, môže využívať rozsiahle skladovacie možnosti, veľké cezhraničné prepravné kapacity a schopnosti manažmentu špičky dopytu a je dobre vzájomne prepojená vo väčšine Európy. Jej integrácia s elektrickou, teplárenskou a dopravnou infraštruktúrou podporí dekarbonizáciu európskeho energetického systému,“ uviedlo ENTSOG vo svojej tlačovej správe.

Podľa združenia je však stále treba vybudovať plynárenské projekty v hodnote necelých 20 miliárd eur. „Poskytnú stimul pre ďalší rozvoj trhu s plynom a budú schopné doplniť rozvoj obnoviteľných zdrojov,“ tvrdí európske združenie.

Budúcnosť slovenskej prepravy plynu

V TYNDP 2017 je niekoľko projektov týkajúcich sa prepravy plynu na Slovensku. Najvýznamnejším z nich je prepojenie s Poľskom. Povoľovacia fáza tohto projektu, ktorá začala v lete 2015, by sa mala ukončiť do septembra budúceho roku. Inžinierske a projektové štúdie (tzv. FEED dizajn) majú byť hotové do apríla 2017. Ukončenie výstavby a sprevádzkovanie prepojenia sa uvádza na koniec roka 2019. Projekt ale nie je bezproblémový, bojuje s trhovými, regulačnými i finančnými prekážkami. V rámci identifikovaných bariér pre realizáciu projektu sa uvádza nezáujem trhu, nízka miera návratnosti a tiež dostupnosť financií a súvisiacich podmienok.

Prevádzkovateľ prepravných plynovodov na Slovensku Eustream podal žiadosť o grant na prepojenie z európskeho programu CEF Energy. Zároveň sa začiatkom novembra poistil stimulmi, ktoré mu prisľúbil slovenský regulačný úrad ÚRSO. Viac o tejto téme sa dočítate v tomto článku.

Eustream tiež plánuje posilniť kapacitu na vstupnom bode Lanžhot z Českej republiky. V lete 2017 by mal otestovať záujem obchodníkov o navýšenie tejto kapacity. Realizácia projektu by sa mala skončiť v roku 2019. Prekážkou je ale nízka vyspelosť trhu, kvóta pre kapacity a tiež nízka miera návratnosti. Ak by došlo k rozšíreniu kapacity plynovodu Nord Stream 2 či dokonca zastaveniu tranzitu ruského plynu cez Ukrajinu (zmluva vyprší v r. 2019), Lanžhot by mal pre prepravu plynu na a cez naše územie kľúčový význam.

E3G: Pochopiteľná fantázia

Menej nadšený pohľad na budovanie plynovodov v Európe má nezávislý think tank E3G, ktorý sa zameriava na klimatickú diplomaciu, riziká a financovanie a na energetickú politiku. Prijímanie rozhodnutí o plynárenskej infraštruktúre na základe scenárov predstavených v TYNDP 2017 podľa nich povedie k zbytočným aktívam, ktoré si vlády nechajú zaplatiť z vrecka daňovým poplatníkov.

Organizácia hodnotí  dva scenáre s názvom „Zelená revolúcia“ a „Zelená európska revolúcia“ ako „obstojný pokus reflektovať 27-percentný cieľ energetickej efektívností, ktorý pôvodne navrhla Európska komisia, ale žiaden z ich scenárov nespĺňa novo navrhnutý cieľ 30 % pre energetickú efektívnosť do roku 2030.“ „Čo je viac znepokojivé, jeden scenár („Modrý prechod“) je úplne mimo toho, kam smeruje európsky energetický systém – je to vianočné prianie plynárenskej spoločnosti,“ upozornila E3G.

Podľa tohto scenára ENTSOG by sa v Európe malo neustále spotrebúvať viac plynu až sa v roku 2030 dosiahne jeho spotreba na úrovni 26 % vyššej než Brusel predpokladá. Podľa think tanku ale EÚ potrebuje v nasledujúcej dekáde svoju spotrebu plynu znížiť o 39 %, aby sa vrátila na cestu, ktorá je v súlade s dlhodobými cieľmi dekarbonizácie. Výsledky výpočtov podľa E3G vôbec nie sú prekvapivé, keďže infraštruktúrne plány robili ľudia, ktorých biznis model je založený na výstavbe nových plynovodov.

Vyzvali preto na nezávislé a transparentné modelovanie plánov potreby a výstavby plynovodov a na silnejší regulačný dohľad nad združením ENTSOG. TYNDP je totiž podkladom pre výber prioritných projektov spoločného záujmu v EÚ, ktoré majú uľahčený prístup k financovaniu z fondov v EÚ vrátane CEF Energy.

© energia.sk

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.