Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
elektricky stlp - zospodu
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Foto: Flickr.com/ Julian Povey (licencia Creative Commons)
9. júla 2014 Elektrina a elektrická energia od Energia.skSITA

ENTSO-E: Slovensko má najdrahší prenos elektriny

Tarify za prenos elektriny sú jedným z podstatných finančných prvkov na vnútornom trhu EÚ s elektrinou. Naprieč Európou sa aplikujú rôzne národné schémy a neexistuje spoločný prístup k alokácii nákladov voči užívateľom prenosových sústav, vyplýva z aktuálneho prehľadu Európskeho združenia prevádzkovateľov elektrizačných prenosových sústav (ENTSO-E). Združenie ho publikuje každoročne, pričom skúma aj štruktúru a dizajn prenosových taríf.

Metodika

ENTSO-E porovnáva jednotkovú cenu za prenos na jednom vybranom modelovom prípade vo všetkých svojich 34 členských krajinách. Do výpočtu vstupujú nielen náklady súvisiace s aktivitami prevádzkovateľa prenosovej sústavy, do úvahy sa ale berú aj infraštruktúrne náklady (OPEX a CAPEX), náklady na systémové služby a kompenzáciu strát v prenosovej sústave.

Modelový scenár je charakterizovaný nasledovne:

  • pripojenie užívateľa sústavy primárne na napäťovej úrovni extra vysokého napätia 400 kV – 220 kV (ak v niektorej krajine nie je dostupné pripojenie užívateľa na napäťovej úrovni min. 220 kV, berú sa do úvahy nižšie napäťové úrovne),
  • rezervovaná kapacita daného bodu pripojenia 40 MW na úrovni 440 kV – 220 kV (v prípade nižších napäťových úrovní rezervovaná kapacita 10 MW),
  • teoretické ročné využitie maxima rezervovanej kapacity v objeme 5 tis. hodín.

ENTSO-E do prehľadu zahŕňa aj iné regulované poplatky, ak ich prevádzkovateľ prenosovej sústavy (TSO) v danej krajine faktúruje, pričom ide najmä o poplatky spojené s podporou OZE, kombinovanej výroby alebo tiež investície do diverzifikácie zdrojov elektriny a zvyšovania energetickej bezpečnosti na strane dodávky. Tieto poplatky však vyčleňuje samostatne, vďaka čomu možno naprieč členskými krajinami porovnávať cenu „čistého“ prenosu pri danom modelovom prípade.

Cena prenosu na Slovensku

Z analýzy ENTSO-E vyplýva, že po odrátaní tzv. ostatných regulovaných poplatkov, na Slovensku platíme najvyššiu jednotkovú cenu za prenos elektriny, a to vo výške 17,25 EUR/MWh.

Graf: Porovnanie reálnej jednotkovej ceny prenosu elektriny podľa napäťových úrovní (odtiene modrej) – SR je vyznačená červenou čiarou. Bielou farbou sú vyznačené náklady, ktoré nesúvisia s prenosom elektriny, ale v danej krajine ich faktúruje TSO (podpora OZE a pod.). Zdroj: ENTSO-E.

Pokiaľ ide o vývoj ceny prenosu elektriny na Slovensku, v období 2011 – 2012 došlo k poklesu, následne k nárastu. Cena prenosu na Slovensku v ostatnom medziročnom porovnaní (2013/14) opäť klesla.

Autori tiež skúmali, v akej miere sa na krytí nákladov TSO podieľajú jednotliví užívatelia sústavy. Výrobcovia elektriny v SR sú zaťažení platbou za prístup do sústavy (G-komponent), odberatelia platia za služby spojené s prenosom elektriny (L-komponent), kam patrí i cena za rezervovanú kapacitu na danom odbernom mieste.

ENTSO-E konštatuje, že v SR náklady na prenosovú sústavu u nás platia koncoví odberatelia z 96 %, ostatné 4 % znášajú výrobcovia elektriny. Pre doplnenie, vo zvolenej modelovej situácii platia najvyššiu cenu za G-komponent výrobcovia elektriny vo Veľkej Británii a Rumunsku, naopak najnižšiu vo Francúzsku.

Obrázok: Porovnanie reálnej ceny G-komponentu na úrovni TSO (Slovensko je vyznačené červenou čiarou). Zdroj: ENTSO-E.

Limity porovnania

Prehľad ENTSO-E nezohľadňuje ostatné aspekty regulácie, ako sú štandardy kvality prenosu elektriny, organizovanie trhu s elektrinou, technické a environmentálne špecifiká, veľkosť a charakter celkového odberu elektriny z konkrétnej prenosovei sústavy, či rozloženie a štruktúra výrobných zdrojov.

Vo všetkých prípadoch ide o prvky, ktoré zásadným spôsobom vplývajú na náklady TSO, a teda i na reálnu cenu prenosu elektriny.

Ďalšie porovnania

ENTSO-E v správe monitoruje aj to, ako sa tarify líšia podľa sezóny alebo lokality, a tiež ako sa v jednotlivých krajinách líši výška poplatkov za prvé pripojenie do sústavy. V prípade Slovenska ho štúdia charakterizuje ako „čiastočne hlboký“. V praxi to znamená, že napríklad pripojené regionálne distribučné sústavy platia 40 % skutočných nákladov, naopak ostatní užívatelia prenosovej sústavy znášajú 100 % skutočných nákladov spojených s vytvorením miesta pripojenia.

Na Slovensku však pre užívateľov prenosovej sústavy existujú aj výnimky, resp. zľavy z taríf. V prípade poplatku za prístup do sústavy v kategórii vybraných typov zdrojov ide o zľavu 70 %. Naopak koncoví odberatelia elektriny z prenosovej sústavy môžu pri splnení stanovených podmienok, týkajúcich sa ich odberu, získať zľavu až do 95 % z ceny systémových služieb.

Podľa: ENTSO-E Overview of transmission tariffs in Europe: Synthesis 2014

© energia.sk

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.