Energofórum: Ľudia sú pri zmene dodávateľa energií stále veľmi opatrní
Portál energia.sk preto v lete 2012 uskutočnil vlastný čitateľský prieskum, ktorého zámerom bolo poodhaliť názory domácností a takto ich nepriamo vniesť do odbornej diskusie.
Ako vo štvrtok konferencii Energofórum vo Vyhniach uviedol Michal Hudec z uvedeného portálu, spotrebitelia majú v prevažnej väčšine (95 %) vedomosť, že zo zákona majú možnosť zmeniť svojho dodávateľa elektriny či plynu. Napriek tomu však 68,8 % z nich dodávateľa nezmenilo, pričom iba tretina z tejto skupiny pripustila, že zmenu do konca tohto roku zváži. Ďalšia tretina označila možnosť „neviem“ a zvyšná časť sa zmenou dodávateľa do konca roku 2012 nehodlá zaoberať.
Ako hlavný dôvod označila väčšina respondentov (33,3 %) možnosť „cenová úspora je zanedbateľná alebo žiadna“. Nasledovali možnosti „ponuky dodávateľov sú neprehľadné“ (17,6 %), nechce sa mi tým zaoberať (16,6 %) a „nemám dôveru k informáciám, ktoré sa prezentujú v reklame“ (14,7 %).
Z prieskumu napríklad vyplynulo, že slovenské domácnosti nemajú veľkú dôveru voči sprostredkovateľom, ale v prípade rozhodnutia sa pre zmenu preferujú priamy kontakt s vybraným dodávateľom. Tiež je zrejmé, že hoci je podomový predaj v praxi kľúčovým obchodným kanálom pre dodávateľov, z pohľadu spotrebiteľa rozhodne nepatrí k tým preferovaným. Tým sa ukázala osobná návšteva zákazníckeho centra.
Ako vo svojom príspevku uviedol riaditeľ divízie obchodu SPP Dušan Randuška, na slovenskom trhu s energiami vládne efektívna konkurencia v elektrine aj plyne vo všetkých segmentoch, vrátane stále regulovaných domácností. Počet hráčov na trhu sa každým rokom zvyšuje, pričom aktuálne ich je v segmente elektriny 40 a v segmente plynu 25. Napriek tomu stále existuje priestor pre dodávateľov priniesť na trh konkurencieschopnú ponuku v oboch komoditách, a to ako v cene, tak aj v službách a v starostlivosti o zákazníka.
Aj keď trendy v Európe ukazujú príklon všetkých veľkých dodávateľov k ponuke oboch energií z jednej ruky, zákazníci akoby ešte celkom nevedeli oceniť a vyhodnotiť prínosy, čo by im podobný krok priniesol. To súvisí s celkovým konzervatívnejším postojom slovenských odberateľov k zmene dodávateľa, ale do veľkej miery aj s negatívnymi javmi, ktoré prinieslo otvorenie trhu.
Ako Randuška pripomenul, čo sa týka plynu, SPP sa podarilo pre rok 2012 udržať si pozíciu kľúčového dodávateľa na slovenskom trhu s viac ako 1,3 milióna zákazníkmi, s očakávaným celkovým podielom na trhu 70 %.
Kým v segmente firemných zákazníkov vládne efektívna konkurencia, zaujímavo sa vyvíja situácia v segmente domácností. Podľa údajov SPP o počte uzavretých a ukončených zmlúv v segmente domácností zmenilo dodávateľa plynu v roku 2011 približne 100.000 zákazníkov. Počas prvých šiestich mesiacov tohto roku došlo ale k spomaleniu trendu zmeny dodávateľa.
Z európskeho porovnania, ktoré priniesol prieskum Accenture, vyplýva, že Slováci sú oveľa menej náchylní k zmene dodávateľa ako v iných krajinách – u nás o zmene uvažuje okolo 13 %, zatiaľ čo priemer v EÚ je takmer dvojnásobný. Samozrejme, sčasti to súvisí aj s tým, že u nás je trh s energiami otvorený krátko, a aj v mnohých iných komoditách či službách pristupujú Slováci konzervatívnejšie, ako iné európske krajiny.
TASR, energia