Energofórum 2011: Nový zákon o energetike posilňuje práva spotrebiteľov
„Snaha o liberalizáciu, teda proces určitého uvoľňovania obmedzení a zároveň zvyšovania transparentnosti a efektívnosti bola v roku 2009 uzatvorená dvoma smernicami. Tieto smernice má Slovensko povinnosť preniesť do svojej legislatívy a pre veľký rozsah už existujúci zákon nemohol byť len upravený, ale pristúpilo sa k celému novému zákonu,“ podotkol v tejto súvislosti počas odbornej konferencie Energofórum 2011 konanej vo Vyhniach.
Možnosť zmeniť dodávateľa elektriny alebo dodávateľa plynu by mala byť na Slovensku podľa nového zákona rýchlejšia. Nový zákon totiž ustanovuje možnosť zmeniť dodávateľa elektrickej energie a plynu počas 3 týždňov a bez poplatkov. „Zároveň bude možné dodávateľovi vypovedať zmluvu a to v prípade, ak sa zmenia zásadným spôsobom podmienky a ak nebude súhlasiť s cenou, ktorá by mu bola po tejto zmene účtovaná,“ vysvetlil Sliva.
Nová legislatíva tiež zakotvuje právo spotrebiteľa dostať konečné vyúčtovanie do 6 týždňov po zmene dodávateľa, právo odberateľov na relevantné údaje o spotrebe elektriny a plynu, právo na informácie o spotrebiteľských právach uvedené na faktúrach a webových sídlach energetických podnikov. „Na internete bude množstvo informácií, či už na stránkach dodávateľov v porovnateľnej forme a na stránke regulačného úradu budú takisto zverejňované cenníky, zozbierané od jednotlivých dodávateľov,“ podotkol Sliva.
Čo je však podľa jeho slov na Slovensku novinkou, je definovanie tzv. zraniteľných zákazníkov či lehota na vyjadrenie nespokojnosti. „Teda nad rámec zmeny bude sedemdňový časový limit, kedy písomne môže vyjadriť človek nesúhlas s tým, že ho zaviedli pri podpísaní zmluvy a stačí jednoduchý nesúhlas s podmienkami a do siedmich dní sa zmluva stane neplatnou. Týmto sme chceli zamedziť hlavne predajom cez sprostredkovateľov, keď človek ani nevie, čo podpisuje a aby mal možnosť poradiť sa,“ dodal.
Copyright © TASR 2011