Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
24. apríla 2015 Obnoviteľné zdroje OZE od Energia.skTASR

Slovensko podľa SAMP bráni podnikateľom vyrábať vlastnú energiu

„Ak ste podnikateľom na západnom alebo strednom Slovensku a chceli by ste si inštalovať akýkoľvek, aj malý fotovoltaický zdroj, distribučná spoločnosť ani nepreberie vašu žiadosť. Takže inštalácia fotovoltaických zdrojov nie je možná,“ upozornil jej zástupca Dušan Sirotka na dnešnom diskusnom fóre Informačnej kancelárie Európskeho parlamentu na Slovensku k Energetickej únii, ktoré sa konalo v Bratislave.

Podľa prieskumu SAMP sa až 400 podnikov na Slovensku cíti byť diskriminovaných, pretože nemôžu využívať OZE. „Tieto firmy by si radi postavili vlastné zdroje bez nároku na podporu s tým, že všetku elektrickú energiu spotrebujú,“ povedal. Platné slovenské smernice to však údajne neumožňujú.

Kompetentní podľa Sirotku argumentujú, že problémom je bezpečnosť sústavy. Ako podotkol, fotovoltaické zdroje dokážu pracovať bez podpory a môžu vyrobiť len toľko elektrickej energie, koľko výrobca spotrebuje. „Je za tým pravdepodobne výhodnosť, ktorú majú distribučné spoločnosti z toho, že predávajú elektrickú energiu z jadra alebo inú a dotyčný si nemôže zvýšiť svoju ekonomickú silu,“ domnieva sa.

Za pravdu mu dal europoslanec Ivan Štefanec. „Na jednej strane hovoríme o lepšom podiele alternatívnych, obnoviteľných zdrojov, aby sa znižovali ceny energie, na druhej strane tomu bránia legislatívne prekážky na slovenskej úrovni. Keď niekto chce byť samostatnejší, využívať viac obnoviteľné zdroje, tak by sme ho v tom mali podporovať,“ uviedol.

Štátny tajomník Ministerstva hospodárstva SR Miroslav Obert však takýto problém nevníma. „Neviem o tom, že by slovenská legislatíva porušovala smernice Bruselu, že by bránila rozvoju obnoviteľných zdrojov,“ oponoval.

Podobne to vidí podpredseda Európskej komisie Maroš Šefčovič. Vyriešiť podľa neho treba právne a technické otázky. „Vy sa stávate výrobcom energie a prebytočnú energiu máte vracať späť do siete, čo si vyžaduje určité technické riešenia. Takže, viem si predstaviť, že toto je potrebné vyriešiť. Ale nemal som pocit, že by to malo byť také problematické, ako to niektorí diskutéri dnes prezentovali,“ konštatoval. Dodal, že vláda bude aj v ďalšom období podporovať rozmiestnenie fotovoltaických panelov na domy.

Copyright © TASR 2015

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.