ENERGIA: Ropné krajiny sú údajne blízko k dohode o zmrazení ťažby
Podľa informácií nemenovaných zdrojov sú účastníci stretnutia blízko k uzavretiu dohody o zmrazení ťažby. Ide o prvú dohodu tohto typu za posledných 15 rokov. Návrh dohody má jediný bod: zmrazenie ťažby na úrovni z januára tohto roka. Obmedzenie ťažby má trvať do 1. októbra tohto roka, keď sa producenti stretnú v Rusku, aby preverili pokrok pri oživovaní cien ropy.
Hoci k oficiálnemu potvrdeniu dohody zatiaľ nedošlo, viaceré zdroje pre agentúru Reuters vyjadrili presvedčenie, že je reálna. Jej súčasťou je vytvorenie monitorovacej komisie, ktorú budú tvoriť dvaja ministri z Organizácie krajín vyvážajúcich ropu (OPEC) a dvaja ministri zo štátov mimo OPEC. Pomáhať im bude expertná pracovná skupina.
Nádeje vkladané do schôdzky sa však môžu ukázať ako prehnané. Medzinárodná agentúra pre energiu (IEA) totiž vo svojej najnovšej mesačnej správe tvrdí, že dohoda bude mať na úroveň svetových zásob ropy len minimálny vplyv. Dopyt a ponuka sa nevyrovnajú skôr ako v budúcom roku.
Otázna je aj úloha Iránu, ktorý na schôdzku nevyslal svojho zástupcu. Hoci pôvodne sa chcel na stretnutí zúčastniť, napokon sa Teherán rozhodol pre opak. Podľa ministra ropného priemyslu Bidžana Namdara Zanganeha sa na rokovaní majú zúčastniť len krajiny, ktoré majú záujem o dohodu. „Keďže ju Irán nepodpíše, prítomnosť zástupcu Iránu na stretnutí nie je potrebná,“ uviedol minister. Zanganeh upozornil ostatných zástupcov, že pokiaľ by Irán ťažbu zmrazil, nemohol by využiť zrušenie sankcií pre sporný jadrový program.
Otázka znie, aký postoj zaujme Saudská Arábia. Korunný princ Muhammad bin Salmán sa totiž začiatkom apríla pre agentúru Bloomberg vyjadril, že krajina dohodu podpíše iba za predpokladu, že sa k nej pripojí aj Irán. Na druhej strane sa ale v poslednom období objavili na trhu chýry, že Rusko sa so Saudskou Arábiou dohodlo na zmrazení ťažby, a to aj bez účasti Iránu. Výsledok schôdzky je teda zatiaľ neistý.
Copyright © TASR 2016