Odborári v energetike vstúpili do štrajkovej pohotovosti
O vyhlásení štrajkovej pohotovosti informovala vo štvrtok hovorkyňa Konfederácie odborového zväzu (KOZ) SR Martina Nemethová.
Štvrté kolo kolektívneho vyjednávanie o dodatku ku Kolektívnej zmluve vyššieho stupňa (KZVS) na roky 2017 až 2019 uzatvorenej medzi ECHOZ a Zväzom zamestnávateľov energetiky Slovenska (ZZES) sa uskutočnilo 16. októbra. „Nakoľko neprišlo k dohode v oblasti rastu miezd na rok 2018, spor bude v zmysle zákona o kolektívnom vyjednávaní predložený na riešenie sprostredkovateľovi. Zároveň vstupuje ECHOZ – energetická sekcia do štrajkovej pohotovosti,“ priblížila Nemethová.
Spomínaná kolektívna zmluva sa podľa nej týka jedenástich spoločností združených v ZZES, pričom vo ôsmich z nich je väčšinovým alebo jediným vlastníkom štát. Týchto jedenásť subjektov zamestnávalo v minulom roku celkovo 7782 zamestnancov.
Kolektívna zmluva na roky 2017 až 2019 bola uzatvorená 10. februára tohto roka, rast tarifných miezd pre rok 2017 bol v nej dohodnutý vo výške 1,75 % priemerne a 1 % pre každého zamestnanca. Návrh dodatku predložil ECHOZ 30. júna, a to s požiadavkou rastu tarifných miezd pre rok 2018 o 6,5 % v priemere a 5 % každému zamestnancovi.
Na základe septembrového rozhodnutia Konferencie predsedov ECHOZ bol požadovaný rast tarifných miezd znížený na 5 %. „Napriek pokračujúcim rokovaniam, zástupcovia zamestnávateľov až vo štvrtom kole vyjednávania konkretizovali svoj návrh aj do číselnej podoby – ECHOZ považuje ponuku ZZES na 1,5-% rast tarifných miezd v roku 2018 za absolútne neprijateľnú,“ zdôraznila Nemethová.
Zároveň avizovala, že na 26. októbra je zvolané mimoriadne zasadanie Konferencie predsedov ECHOZ – energetická sekcia, ktorá bude rozhodovať o ďalšom postupe pod vedením Mariána Baňanku, povereného vedením vyjednávania.
„O neúspešnom kolektívnom vyjednávaní budeme informovať aj medzinárodné odborové centrály industriAll a EPSU, ktorých je ECHOZ členom. Náš odborový zväz sa vždy správal ako zodpovedný sociálny partner, o dosiahnutie dohody sme sa doteraz vždy snažili za rokovacím stolom. Naša požiadavka na rast miezd je oprávnená. Preto, ak budú aj ďalšie rokovania bezvýsledné, budeme organizovať podporné protesty a podnikať ďalšie aktivity,“ priblížil Baňanka.
KZVS na roky 2017 až 2019 sa týka jedenástich spoločností, z ktorých sú tri čisto súkromné (SES Tlmače, ELV Produkt Senec a SPIE Elektrovod Bratislava), v troch ďalších má štát 51-% vlastnícky podiel, ale manažérske právomoci vykonáva zahraničný vlastník (ZSE, SSE a VSE). Vo zvyšných piatich spoločnostiach je štát stále jediným vlastníkom (SEPS, TEKO Košice a Martinská, Zvolenská a Žilinská teplárenská).
K základným benefitom tejto kolektívnej zmluvy patrí týždenný pracovný čas v rozmedzí 37,5 hodiny, vyššia náhrada príjmu pri dočasnej pracovnej neschopnosti, zvýšené odškodnenie pozostalých v prípade smrti zamestnanca v dôsledku pracovného úrazu alebo choroby z povolania, mzdové zvýhodnenia nad rámec Zákonníka práce a minimálne príspevky na doplnkové dôchodkové sporenie vo výške 1,5 % z vymeriavacieho základu.
Bez SEPS-u
Základná organizácia ECHOZ pri spoločnosti SEPS sa k štrajkovej pohotovosti nepripája. Vedúci odboru komunikácie Slovenskej elektrizačnej prenosovej sústavy Norbert Deák uviedol, že sa od týchto krokov dištancujú. „Zástupcovia ZO ECHOZ pri SEPS, tento krok neschválili,“ uviedol.
„Medzi odborármi ZO ECHOZ pri SEPS a vedením našej spoločnosti vždy prebiehalo konštruktívne rokovanie, ktoré sa skončilo sociálnym zmierom k spokojnosti obidvoch strán. Taktiež v tomto roku, už výbor ZO ECHOZ pri SEPS rokoval s vedením spoločnosti a podmienky pred kolektívnym vyjednávaním sú nastavené k našej spokojnosti,“ vysvetlil Deák.
© TASR, energia.sk