O koncentrácii EPH a firmy ovládajúcej SE bude musieť rozhodnúť EK
Hlavným dôvodom je podľa neho to, že tento druh koncentrácie nie je v kompetencii PMÚ. „V predmetnej veci si dovoľujeme informovať, že Protimonopolnému úradu SR zatiaľ nebola doručená notifikácia takejto koncentrácie,“ potvrdil na margo uvedenej koncentrácie úrad.
Rozhodnutie o povolení koncentrácii toho druhu, ako je vstup EPH do spoločnosti ovládajúcej SE, bude musieť podľa Častvaja vydať Európska komisia (EK). „Jedným z dôvodov je celosvetová veľkosť obratu spoločností Enel a EPH, ktoré sa na transakcii zúčastnia,“ spresnil.
Enel Produzione, dcérska spoločnosť talianskeho koncernu Enel, 18. decembra 2015 podpísala zmluvu so spoločnosťou EP Slovakia, dcérskou firmou českého EPH o predaji svojho 66-% podielu v SE.
Predaj sa bude realizovať prevodom celého podielu v SE na novo vzniknutú spoločnosť (HoldCo), v ktorej môže EP Slovakia postupne získať 100 % základného imania. Tento prevod prebehne v dvoch fázach. V tej prvej Enel Produzione predá polovicu svojho podielu EPH za 375 miliónov eur. Z tejto sumy bude 150 miliónov eur zaplatených pri uzatvorení prvej a zvyšných 225 miliónov eur až pri uzatvorení druhej fázy.
V druhej etape môže byť uplatnená opcia zo strany Enel Produzione alebo EP Slovakia, a to do 12 mesiacov po získaní povolenia na skúšobnú prevádzku pre v súčasnosti budované bloky atómovej elektrárne Mochovce. „Na základe súčasného plánu prác je možné uplatniteľnosť týchto opcií očakávať v prvom polroku 2019,“ avizoval Enel s tým, že po uplatnení ktorejkoľvek z opcií Enel Produzione prevedie ostávajúci 50 % podiel základného imania HoldCo na EP Slovakia za ďalších 375 miliónov eur.
Celková predajná cena za podiel Enelu v SE by tak mala dosiahnuť 750 miliónov eur, podlieha však aj mechanizmu úprav. „Akákoľvek úprava bude vypočítaná nezávislými expertmi a uplatnená po dokončení druhej fázy, a to na základe nastavenia jednotlivých parametrov, vrátane vývoja čistej finančnej pozície SE, vývoja cien energií na slovenskom trhu, úrovne prevádzkovej efektívnosti v SE meranej v porovnaní s referenčnými hodnotami stanovenými v zmluve, a hodnoty tretieho a štvrtého bloku AE Mochovce,“ informoval Enel.
Predseda vlády SR Robert Fico (Smer-SD) vlani viackrát zopakoval záujem o posilnenie postavenia štátu v SE. Končiaca vláda tvrdila, že by chcela získať opciu na získanie 17 % akcií elektrární do šiestich mesiacov od spustenia dostavaných blokov v Mochovciach. Po jej prípadnom uplatnení by štát v SE získal väčšinu, v súčasnosti vlastní menšinový 34-% podiel.
Viac ako tri štvrtiny elektriny Slovenských elektrární sa vyrobilo vlani v jadrových elektrárňach. Atómové elektrárne v Mochovciach vyrobili vlani 7523 gigawatthodín (GWh) energie a v Jaslovských Bohuniciach sa vyrobilo 7623 GWh energie. Zvyšok patril vlani najmä uhliu (10,57 %) a vode (12,33 %). Podiel biomasy na celkovej výrobe SE bol 0,24-% a fotovoltiky 0,01-%.
Copyright © TASR 2016