ENERGIA: Na zariadeniach JAVYS neprišlo vlani k žiadnej radiačnej nehode
Informovala, že JAVYS každoročne monitoruje vplyv jadrových zariadení, ktoré prevádzkuje v lokalitách Jaslovské Bohunice (EBO) a Mochovce (EMO), na pracovné a životné prostredie. Každoročná súhrnná správa poukazuje na dlhodobé trendy vybraných monitorovaných veličín v životnom prostredí a v okolí jadrových zariadení a porovnáva stav nameraných hodnôt s definovanými autorizovanými limitmi.
„Na základe výsledkov tohtoročnej súhrnnej správy za rok 2016 neprišlo počas uplynulého roka k žiadnej radiačnej nehode, k porušeniu pravidiel radiačnej ochrany na strane zamestnancov, ani dodávateľov a všetky jadrové zariadenia spoločnosti JAVYS boli vlani prevádzkované v súlade s rozhodnutiami štátnych a dozorných orgánov,“ ubezpečila.
Ročný plán tzv. kolektívnej ekvivalentnej dávky (2000 mSv) bol podľa Žiakovej na základe optimalizácie prác z pohľadu radiačnej ochrany vyčerpaný len na 712 mSv, čo je za posledných 5 rokov najnižšia hodnota.
Maximálna individuálna efektívna dávka na jedného pracovníka bola podľa nej v roku 2016 na úrovni 12,057 mSv, pričom maximálny zákonný limit je 20 mSv a maximálny interný limit 15 mSv.
„Znižovanie individuálnych dávok na jedného pracovníka sa darí spoločnosti JAVYS znižovať klesajúcim počtom vstupov do kontrolovaných pásiem. V roku 2016 sa realizovalo 133.178 vstupov, čo je v porovnaní s rokom 2009 pokles o 29 %. Mimoriadne nízke boli vlani aj výpuste do atmosféry a hydrosféry, a to na úrovni stotín až desatín percent zo smerných čísel určených štátnym a dozorným orgánom Úradom verejného zdravotníctva SR,“ doplnila.
Jadrová a vyraďovacia spoločnosť, a. s., zabezpečuje v SR činnosti v oblasti záverečnej časti jadrovej energetiky. Medzi jej hlavné aktivity patrí vyraďovanie jadrových elektrární A1 a V1, nakladanie s rádioaktívnymi odpadmi, vyhoreným jadrovým palivom, inštitucionálnymi rádioaktívnymi odpadmi a zachytenými rádioaktívnymi materiálmi v rámci územia SR.
Copyright © TASR 2017