ENERGIA: Minsk tlačí na Moskvu, aby mu znížila cenu za dodávky plynu
Rusko cez susednú krajinu transportuje približne 20 % dodávok plynu do Európy. Moskva v minulosti dodávala komoditu Bielorusku s výraznou zľavou, ale teraz chce, aby aj Minsk platil za plyn trhovú cenu. Bielorusku sa to nepáči a Európa má obavy, aby spor o cenu plynu medzi postsovietskymi republikami neskončil prerušením jeho dodávok do ďalších krajín tak, ako to bolo v prípade sporov medzi Ruskom a Ukrajinou.
Moskva každý rok na základe vývoja svetových cien upravuje s jednotlivými odberateľmi ceny za dodávky plynu. Bielorusko však argumentuje, že vzhľadom na vytvorenie zóny voľného obchodu s Ruskom, by malo platiť za plyn rovnakú cenu ako ruskí odberatelia, a nie ako európski.
Podľa analytika Michaila Korčemkina je to ale slabý argument, keďže aj v rámci ruského trhu sa ceny za plyn v jednotlivých regiónoch líšia.
V súčasnom päťročnom kontrakte na dodávky plynu, ktorý obe strany podpísali v roku 2006 je zakotvené, že v roku 2011 má Minsk platiť za komoditu európske ceny. Ruský štátny energetický monopol Gazprom oznámil, že v roku 2011 Bielorusku cenu plynu nezníži, ale po podpise nového kontraktu na dodávky od roku 2012 to možné je.
Európu tak uprostred zimnej vykurovacej sezóny znervózňuje nový spor o cenu plynu medzi oboma bývalými sovietskymi republikami. Odberatelia v Európskej únii majú negatívne skúsenosti s podobným sporom medzi Moskvou a Kyjevom, ktorý sa v januári 2009 skončil úplným prerušením tranzitu plynu cez územie Ukrajiny. Viaceré štáty vrátane Slovenska, ktoré boli závislé výhradne od dodávok komodity z Ruska, tak zostali uprostred mrazivej zimy bez plynu na kúrenie aj pre priemyselnú výrobu.
Informovala o tom agentúra Reuters.
Copyright © TASR 2010
K téme
