ENERGIA: Jadrová fúzia je energetickou technológiu budúcnosti
Jadrová fúzia alebo syntéza je proces zlučovania atómových jadier, ktorý je technologicky oveľa náročnejší, než jadrová reakcia. Pri jadrovej reakcii dochádza k štiepeniu jadier atómov a využíva sa v klasických atómových elektrárňach.
Jadrová syntéza je spájanie jadier atómov za vzniku ťažšieho atómu a uvoľnenia energie a elementárnych častíc. K fúzii dochádza vtedy, keď majú jadrá atómov dostatok energie na prekonanie odpudivej sily, ktorou na seba pôsobia. Dochádza k tomu pri vysokých teplotách, keď sa látky nachádzajú v stave plazmy. Aby sa plazma, ktorá predstavuje štvrté skupenstvo hmoty, dala využiť na získanie energie, musí mať dostatočnú hustotu a teplotu a musí byť izolovaná od okolia. Toto sa deje v zariadení (reaktore) s magnetickým udržiavaním plazmy s názvom tokamak, ktoré bolo vyvinuté v roku 1951 v Moskve. Doteraz sa podarilo vyprodukovať z fúznych reakcií značné množstvo energie počas výbojov trvajúcich niekoľko sekúnd. To demonštrovalo realizovateľnosť fúznej reakcie.
Vedci z USA a ďalších krajín experimentujú s jadrovou fúziou už desaťročia a dúfajú, že sa tento proces v budúcnosti stane prakticky nevyčerpateľným a široko využívaným zdrojom čistej energie.
Zdroje: Fusion EXPO: Fúzia – energia budúcnosti, podkladový materiál pre animátorov, http://pc.zoznam.sk
Copyright © TASR 2012