ENERGIA: EK predstaví zimný energetický balíček 30. novembra v Bruseli
„Konferencia pre Európsku komisiu prichádza vo veľmi vhodnom čase, pretože EK plánuje tento týždeň predstaviť najväčší legislatívny balíček v oblasti energetiky, po ktorom bude zo strany EK na stole až 90 % opatrení potrebných na položenie základov Energetickej únie,“ priblížila Vašáková.
Podčiarkla, že energetika je jednou z desiatich veľkých priorít EK, ktorá sa snaží zlepšovať tak bezpečnosť dodávok energií, ako aj vytvárať lepšie prostredie na znižovanie cien (energií) a pre prechod na nízkouhlíkovú energetiku.
„Naša vlastná európska skúsenosť ukazuje, že je možné znižovať emisie pri rastúcej ekonomike. Práve počas slovenského predsedníctva sa ratifikovala prelomová Parížska dohoda o znižovaní emisií, ktorá by mala urýchliť vývoj a využitie nízkoulíkových a energeticky efektívnych riešení v energetike, doprave, priemysle, stavebníctve, či v poľnohospodárstve. Tieto technológie potom vytvárajú príležitosti pre európske podniky pri tvorbe rastu, zamestnanosti, prípadne exportu,“ spresnila.
Pripomenula, že EK už vo februári tohto roku predstavila legislatívny balíček v oblasti zlepšenia bezpečnosti dodávok. „Týkal sa hlavne plynárenstva. Tento týždeň plánuje EK legislatívne aj nelegislatívne opatrenia v oblasti energetickej efektívnosti, obnoviteľných zdrojov energií (OZE) a fungovania trhov s elektrickou energiou. Čo sa týka energetickej efektívnosti, dôraz sa bude klásť na budovy, ktoré spotrebúvajú okolo 40 % celkovej energie a sú zodpovedné za približne 37 % všetkých emisií,“ poznamenala Vašáková.
„Plánuje sa revízia smernice o energetickej efektívnosti a smernice o energetickej efektívnosti budov, hlavne z dôvodu premietnutia cieľa pre energetickú efektívnosť do roku 2030 do legislatívy,“ doplnila. Súčasťou balíčka bude podľa nej aj oznámenie k ekodizajnu a pracovný plán ekodizajnu na ďalšie roky.
Veľkoobchodné ceny na trhoch s elektrinou sú podľa nej „príliš nízke“ na to, aby pokrývali náklady výrobcov a nemotivujú ich k budovaniu ďalších kapacít. „Na druhej strane máme vysoké koncové ceny elektriny, ktoré znižujú konkurencieschopnosť podnikov a dostupnosť energie pre domácnosti. Aj z tohto dôvodu prichádza EK s viacerými legislatívnymi a nelegislatívnymi opatreniami. Hovorí sa najmä o novom dizajne trhu s elektrickou energiou, ale aj o revízii smernice o OZE. V tejto oblasti sme boli na európskej úrovni úspešní, čo sa týka zvyšovania podielu OZE na celkovej energii. Na druhej strane stále viac sa hovorí o väčšej nákladovej efektívnosti a väčšom zapojení OZE do trhového fungovania,“ podčiarkla.
EK podľa jej slov taktiež predloží návrh spôsobu riadenia Energetickej únie, teda akým spôsobom by sa mala realizovať komunikácia medzi národnou a európskou úrovňou. „Cieľom je prechod na integrované národné energetické a klimatické plány,“ dodala Vašáková. Na podporu technológií podľa nej predstaví EK taktiež stratégiu výskumu, inovácií a konkurencieschopnosti.
UPOZORNENIE:
TASR vydá k správe zvukový záznam.
Copyright © TASR 2016