ENERGIA: Česká vláda napokon našla recept ako skrotiť rast cien elektriny
Skokové zvýšenie cien elektriny hrozí v ČR od januára 2011 pre enormné zvýšenie výroby elektriny v solárnych elektrárňach. Elektrinu z týchto zdrojov štát vykupuje za de facto vysoko dotovanú cenu.
Česká vláda chce kompenzovať hroziaci až pätinový rast cien elektriny súborom opatrení – príjmami z emisných kvót, zvýšením poplatkov za vyňatie pôdy pod solárnymi panelmi z pôdneho fondu a zavedením novej zrážkovej „solárnej“ dane. Parametre jednotlivých krokov vláda, respektíve príslušné ministerstvá, podľa premiéra Nečasa doladia do 20. októbra tak, aby zvýšenie cien elektrickej energie pre domácnosti a podnikateľský sektor nepresiahlo 10 %.
„TOP 09 je nesmierne spokojná s tým, že koalícii sa podarilo uzavrieť dohodu o riešení rizika skokového nárastu cien (elektriny) v budúcich rokoch,“ komentoval dohodu minister financií Miroslav Kalousek (TOP 09) a ocenil, že opatrenia sa okrem solárnych nedotknú žiadnych iných obnoviteľných zdrojov elektrickej energie.
„Sme radi, že k tej dohode došlo, ale bola pomerne dramatická. Zasadanie vlády bolo prerušené,“ priznal po rokovaní kabinetu podpredseda vlády a predseda strany Veci verejné Radek John.
Dohodla prišla po tom, ako sa ministri po niekoľkých slovných prestrelkách z minulých dní dostali do slepej uličky a museli debatu prerušiť. Spor bol najmä medzi ministrom financií Kalouskom a premiérom Nečasom, ktorý ministra financií dokonca verejne obviňoval z populizmu. Kalousek navrhoval kompenzovať zvýšenie cien elektriny príjmami z emisných kvót, ale Nečas trval na tom, že opatrenia majú byť komplexné a navrhoval iba zavedenie novej „solárnej dane“ pre veľké fotovoltické elektrárne a až päťnásobné zvýšenie poplatkov za vyňatie pôdy z poľnohospodárskeho fondu. Veľké solárne elektrárne totiž vznikajú práve na poľnohospodársky využívanej pôde. Výsledkom je napokon dohoda, ktorá spája návrhy Kalouska i Nečasa.
Ak by sa vláda v najbližších dňoch nedohodla ako rast cien elektriny kompenzovať, reálne hrozilo, že príslušný legislatívny návrh nebude predložený už na októbrovej schôdzi Poslaneckej snemovne, a parlament ho včas nestihne prerokovať. To by znamenalo, že opatrenia by na začiatku januára 2011 nezačali platiť.
UPOZORNENIE: TASR vydá k správe zvukové záznamy.
Copyright © TASR 2010