Energetika patrí na Slovensku k najrizikovejšiemu biznisu
Analýza slovenskej podnikateľskej základne ukázala, že krachom je ohrozená zhruba každá tretia firma podnikajúca v oblasti ťažby a dobývania a tiež výroby a rozvodu elektriny, plynu a tepla.
Výsledky vychádzajú z metodiky skóringového modelu Bisnode, ktorého cieľom je odhadnúť riziko úpadku firmy v nasledujúcom roku.
Rozloženie rizikovosti podľa odboru, Zdroj: Bisnode
Naopak k najstabilnejším segmentom činností na Slovensku z pohľadu najväčšieho zastúpenia firiem so skóringovým stupňom „vynikajúci“ patria jednoznačne činnosti v oblasti zdravotnej starostlivosti, nehnuteľností a kultúry.
„Každá ekonomika má svoje špecifiká v nastavení segmentu. Na rozdiel od Českej republiky je na Slovensku viac riziková výroba elektriny a ťažba. Vzhľadom k investičnej náročnosti oboch segmentov – jedná sa o tzv. „ťažký priemysel“ – sa dá predpokladať, že slovenský trh neposkytuje natoľko atraktívne a profitabilné príležitosti ako český trh, čo sa priamo odráža do rizikovosti firiem v týchto odvetviach,“ uviedol analytik Bisnode Michal Řičař.
V ČR patrí k najrizikovejším odvetviam podnikania obchod, pohostinstvo, doprava a stavebníctvo.
Prezentácia Bisnode o rizikovosti firiem na Slovensku odznela na workshope ZDE a ZMDS v júni 2015 v Piešťanoch.
Porovnanie slovenského a českého energetického trhu v minulom roku vydala aj spoločnosť energy analytics. V rámci dotazníkového prieskumu sa prejavil negatívnejší pohľad respondentov zo SR na trh, resp. na prax vyplývajúcu na podnikanie na trhu.
Pri vnímaní rizikovosti podnikania v energetike sa odpovede respondentov z oboch štátoch rozchádzali. Viac ako polovica opýtaných zo Slovenska označila energetický sektor za rizikovejší z hľadiska podnikania ako ostatné odvetvia, zatiaľ čo v ČR sa viac ako tri štvrtiny priklonili k názoru, že energetika viac riziková než ostatné odvetvia nie je.
© energia.sk