Energetika by mohla byť prioritou slovenského predsedníctva v EÚ
Slovensko preberie svoje historicky prvé rotujúce predsedníctvo v Rade EÚ v druhej polovici roka 2016. Už v čase schválenia základných východísk v lete 2012 sa pri tematických okruhoch v prípade ministerstva hospodárstva hovorilo najmä o energetickej politike a rozvoji konkurencieschopnosti.
V pondelok minister zahraničných vecí Miroslav Lajčák načrtol možné priority slovenského predsedníctva – energetika, boj proti daňovým únikom alebo voda.
„To sú témy, ktoré sú pre Slovensko zaujímavé,“ uviedol Lajčák po stretnutí s lídrami šiestich politických strán.
Len tri mesiace pred prebratím predsedníctva sa majú na Slovensku uskutočniť parlamentné voľby, preto je otázne kto bude v danom čase na čele rezortov, a teda aj predsedať formáciám Rady EÚ. Presný program koordinuje vláda v rámci tzv. predsedníckeho tria spolu s Holandskom a Maltou.
Energetika je tiež jednou z hlavných tém aktuálneho lotyšského predsedníctva v Rade EÚ.
Riga sa sústreďuje na projekt vytvorenia energetickej únie, ktorú má v Európskej komisii (EK) na starosti Slovák Maroš Šefčovič. Koncept by mal predstaviť vo februári, tak aby sa ním politickí predstavitelia členských štátov mohli zaoberať už v marci.
Nápady pre energetickú úniu
Koncom minulého roka do médií prenikla pracovná verzia interného dokumentu Komisie so zoznamom 40 kľúčových krokov, ktoré by k jej vytvoreniu mali prispieť.
V rámci posilnenia energetickej bezpečnosti sa v ňom uvažuje o možnostiach spoločného nákupu plynu, väčšom zapojení EK do rokovaní o medzivládnych dohodách s tretími krajinami, revízii pravidiel pre bezpečnosť dodávok plynu vrátane zavedenia možnej povinnosti o udržiavaní zásob plynu (obdobne ako to už funguje v prípade ropy), diverzifikácii dodávok plynu v jednotlivých koridoroch či prostredníctvom dodávok LNG a tiež o vyhodnotení kapacít pre rast obnoviteľných zdrojov.
V oblasti rozvoja vnútorného trhu by sa mal dôraz klásť na prijatie všetkých sieťových predpisov v elektrine i plyne, implementáciu 3. energetického balíčka prípadne jeho revíziu, na urýchlenú realizáciu cezhraničných prepojení, pokrok v zavádzaní inteligentných sietí, možnosť posilnenia roly agentúry ACER či boj s vysokými cenami energií vrátane úpravy daní, rôznych taríf a sieťových poplatkov.
Ďalšími prioritami pri budovaní energetickej únie by mali byť úspory energie, redukcia emisií a dôraz na výskum a inovácie.
© energia.sk