Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Iskra
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Foto: istockphoto.com (licencia pre energy online
17. marca 2013 Jadrová energia od Energia.skSITA

Energetický seminár AmCham

Na úvod sa diskutovala hodnota jadrovej energetiky z pohľadu pozitívneho vplyvu na životné prostredie, spoľahlivosti systému a príspevku k stabilite prenosovej sústavy. Dlhodobá cenová predvídateľnosť výroby elektriny z jadra znamená popri daniach a pracovných miestach impulz pre hospodársky rast. Zároveň sa zdôraznila aj potreba diverzifikácie palivových zdrojov – teda popri jadre i iné energonosiče, pričom by si však jadro malo zachovať svoje stabilné miesto.

Ako vzor pre mnohé krajiny by mohol slúžiť prístup k bezpečnosti v USA. Jednotlivé elektrárne sú kontrolované inšpektormi z rôznych regiónov a bezpečnostná matica je verejne prístupná, pretože práve vnímanie verejnosti je pre operátorov veľmi dôležité.

Energetická politika tvorená na 10 rokov dopredu už vo svojej podstate nedokáže zachytiť všetky trendy. V EÚ sa navyše v poslednej dobe venovalo podstatne viac pozornosti finančným problémom, ktoré energetiku ako tému zatlačili do úzadia napriek tomu, že v súčasnosti sú len dve krajiny EÚ čistými vývozcami elektriny a ostatné sú závislé na dovoze.

Prvá panelová diskusia sa dotkla i cien elektriny. Okrem nich sa zamerala i na vplyvy jadra na životné prostredie a politické rozhodovanie v tomto smere. Je potrebné vytvoriť správny mix zdrojov, kde sa spoja drahé (plyn a možno uhlia) s lacnými (jadro a voda).

Ak majú investori investovať do jadrových zdrojov, kľúčové je predvídateľné prostredie. Veľkým politickým zásahom bolo i odstavenie V1 v Jaslovských Bohuniciach, pričom šlo o požiadavku pre vstup do EÚ. Rozhodnutie sa prijalo i v kontraste s trendom prijateľným pre životné prostredie, ktorým je predlžovanie životnosti jadrových elektrární pri splnení definovaných bezpečnostných opatrení.

Podľa niektorých odborníkov – kritikov jadrovej energetiky – je jednou z emisií aj riziko, keďže bezpečnosť je relatívna. Pri jadre je síce nízka pravdepodobnosť katastrofy, ale následky sú neporovnateľné so žiadnou inou technológiou.

Osobitným problémom je vyhorené palivo, na ktoré sa používajú špeciálne skládky, či už mokré alebo suché. Palivo sa ukladá do oceľovo-betónových nádob. Nie je však stále vyriešený problém jeho trvalého uloženia.

Zásadný vplyv na jadrovú energetiku má okrem politiky ako takej i regulácia. Každý projekt musí prejsť posudzovaním vplyvov na životné prostredie, ktorého výsledky sú síce nezáväzné, ale na druhej strane spomaľujú celý proces. To znamená, že rozhodnutia sa musia robiť aj 13 rokov dopredu. V USA sa podarilo celý proces výrazne skrátiť spojením povolenia na parcelu a na samotnú stavbu. Počas celej doby je integrovaná do diania aj verejnosť, dokonca sa konajú pravidelné stretnutia priamo v objekte. Nesmieme zabúdať ani na participáciu verejnosti na rozhodovaní na Slovensku. Veľmi žiaducim je vzdelávanie laikov odborníkmi, aby ich pripomienky k návrhom boli erudované a akceptovateľné.

V druhom paneli boli nosnou témou predovšetkým ceny energií, ktoré sú na Slovensku podľa štatistík Európskej komisie najvyššie v EÚ. Cena silovej elektriny vychádza síce z trhu, ale v segmente domácností a po prijatí nového zákona o regulácii opätovne aj v segmente malých a stredných firiem je jej strop regulovaný. Ostatné položky koncovej ceny sú taktiež regulované, teda vplyv na výšku koncovej cenný má prioritne regulátor, nie účastníci trhu. Z pohľadu zákazníkov však ale vysoké koncové ceny znamenajú riziko konkurencieschopnosti na trhu, ktoré môže rozhodnúť o ich prežití.

Slovenské ceny komodity sú v prvom rade ovplyvňované lipskou a pražskou burzou, kde sa stretáva ponuka a dopyt a v zásade poskytujú rovnaký základ pre okolité krajiny. Rozdiely sa prejavujú predovšetkým v cenách ostatných regulovaných položiek.

Na záver sa zdôraznila potreba komunikovať o aktuálnych témach v energetike a otvorenosť dialógu ako s odborníkmi, tak aj s vládou.

(c) energia.sk

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.