Enel spustil predaj Slovenských elektrární
Vedenie talianskej energetickej skupiny Enel včera (10.7.) odsúhlasilo širší program predaja aktív, ktorého súčasťou je najväčší výrobca elektriny u nás Slovenské elektrárne (SE). Taliani majú v spoločnosti 66-percentný podiel, zvyšných 34 % drží Fond národného majetku.
Výrobné portfólio SE zahŕňa jadrové, tepelné, vodné i fotovoltické zdroje s celkovým inštalovaným výkonom 5737 MW. Prevádzkový zisk Slovenských elektrární (EBITDA) bol v minulom roku vo výške 708 miliónov eur.
Záujem o kúpu akcií by mohli mať spoločnosti ČEZ, Rosatom, GDF Suez alebo čínski investori. Podľa talianskych médií by Enel mohol za aktíva na Slovensku získať až 3 miliardy eur. Hodnotu akcií však znižuje niekoľko faktorov.
Jednak ide o nedostavané dva bloky atómovej elektrárne Mochovce, ktorých rozpočet sa navyšuje a harmonogram dostavby stále predlžuje. Podľa pôvodných termínov mali byť bloky spustené koncom roka 2012, resp. na jeseň 2013. Aktuálne sa hovorí o tom, že tretí blok by mal začať vyrábať elektrinu na komerčné účely najskôr v druhej polovici roku 2016 alebo až začiatkom roka 2017.
Doriešená nie je ani výška doplatku z čias privatizácie, ku ktorému sa slovenská vláda v poslednej dobe vracala a rokovania o predaji by mohla skomplikovať. V júni navyše Slovenské elektrárne podpísali zmluvu o úvere vo výške 870 miliónov eur s ruskou bankou Sberbank. Nový veriteľ má právo vyjadriť sa k zásadným zmenám v spoločnosti vrátane zmeny akcionárov.
V Rumunsku sa pripravuje predaj podielu vo výške 64,4 % v spoločnostiach Enel Distributie Muntenia a Enel Energie Muntenia, 51-percentný podiel v Enel Distributie Banat, Enel Distributie Dobrogea a Enel Energie a tiež 100-percentný podiel v servisnej spoločnosti Enel Romania.Tieto spoločnosti vykázali minulý rok prevádzkový zisk vo výške 289 miliónov eur.
Enel sa do predaja aktív pustil už minulý rok, doteraz ukončil predaj majetku v objeme asi 1,6 miliardy eur. V septembri 2013 napríklad predal ruskému Rosneftu svoj podiel v ťažobnej spoločnosti Arctic Russia.
„Slovenské a rumunské aktíva, spolu s ďalšími nestrategickými aktívami, prispejú viac než je zvyšný cieľ 4,4 miliardy eur, a programu dajú nevyhnutný stupeň flexibility,“ uviedol Enel.
Minulú sobotu spoločnosť informovala o vymenovaní finančných poradcov pre predaj predmetných aktív. V prípade Slovenských elektrární sa nimi stali banky Deutsche Bank a BNP Paribas, pre aktíva v Rumunsku sú to Citigroup a UniCredit.
© energia.sk