Enel plánuje v najbližších rokoch optimalizovať kapitálové výdavky a znižovať náklady
Skupina Enel dosiahla v analyzovanom období konsolidovaný čistý zisk vo výške 3,23 mld. eur, pričom v roku 2012 to bolo na úrovni 238 mil. eur. Spoločnosť zaznamenala ku koncu roka zisk pred úrokmi, zdanením a odpismi (EBITDA) v objeme 17 mld. eur. Ide tak o 7,6 %-ná medziročný nárast. Čistý finančný dlh na konci roka 2013 predstavoval 39,9 mld. eur. Spoločnosť tak zaznamenala jeho pokles o 7,2 %.
„Tieto výsledky potvrdzujú účinnosť geografickej a technologickej stratégie diverzifikácie spoločnosti,“ okomentoval dosiahnuté výsledky generálny riaditeľ skupiny Enel Fulvio Conti. Skupina dosiahla priaznivé výsledky aj napriek pokračujúcej nepriaznivej ekonomickej situácii v Taliansku a v Španielsku. Rovnako sa musela vysporiadať aj s nevýhodnými regulačnými opatreniami, ktoré prijala španielska vláda v roku 2012 a 2013.
„V priebehu nasledujúcich piatich rokov plánujeme pokračovať v stratégii zameranej na zníženie dlhu. Budeme taktiež pokračovať v zjednodušení firemnej štruktúry ako aj reorganizácii skupiny. Vďaka kombinovanému účinku týchto aktivít očakávame zlepšenie našej dividendovej politiky už od roku 2015,“ uviedol Conti.
V tomto roku plánuje Enel dosiahnuť prevádzkový zisk vo výške 15,5 mld. eur. Ten plánuje v nasledujúcich rokoch zvyšovať, pričom v roku 2018 by sa mal pohybovať na úrovni 18 mld. eur. Podľa Contiho plánuje spoločnosť v nasledujúcich rokoch zvýšiť aj konsolidovaný zisk v tomto roku na 3 mld. eur, v roku 2016 na úroveň 3,7 mld. eur a v roku 2018 na 4,5 mld. eur.
V nasledujúcich rokoch chce spoločnosť optimalizovať kapitálové výdavky a znižovať náklady. Spoločnosť očakáva zlepšenie dividendovej politiky skupiny počnúc rokom 2015 a vyplatenie vo výške najmenej 50 % z konsolidovaného čistého zisku skupiny namiesto súčasných 40 %.
V minulom roku sa darilo aj slovenským jadrovým elektrárňam
Jaslovské Bohunice Foto:TASR/Michal Svítok
Slovenské elektrárne vyrobili v roku 2013 elektrinu v celkovom objeme 22.843 GWh. Na produkcii elektrickej energie sa až z 90 % podieľali zdroje bez emisií, čo je zásluha najmä jadrových a vodných elektrární, ale aj zdvojnásobením objemu spoluspaľovania drevnej štiepky v tepelnej elektrárni vo Vojanoch. Celková produkcia elektrickej energie v jadrových elektrárňach V2 Jaslovské Bohunice a Mochovce dosiahla nové maximum 15.720 GWh.
V roku 2013 skupina Enel vyrobila spolu 286,1 TWh elektrickej energie, cez svoje siete distribuovala 404 TWh a predala 295,5 TWh elektriny. Mimo územia Talianska Skupina vyrobila 213,2 TWh elektriny a cez svoju sieť distribuovala 174,0 TWh. Talianska spoločnosť celkovo vyprodukovala najviac elektriny prostredníctvom tepelných elektrární (53,2 %), nasledujú obnoviteľné zdroje (32, %) a jadrové elektrárne (14,2 %).
Enel je najväčšou talianskou energetickou skupinou a podľa inštalovanej kapacity druhou najväčšiu európskou elektrárenskou firmou, s ktorej akciami sa obchoduje na burze. Talianska spoločnosť je 66 % vlastníkom akcií Slovenských elektrární. Zvyšných 34 % vlastní Fond národného majetku SR. Slovenské elektrárne sú najväčším výrobcom elektriny na Slovensku a druhým najväčším výrobcom elektriny v strednej a východnej Európe. Prevádzkujú 5.737 MW inštalovaného výkonu. Sú prevádzkovateľom dvoch jadrových elektrární, dvoch tepelných elektrární a 34 vodných elektrární.
(c) energia.sk