Enel dokončil predaj podielu v ruskej firme SeverEnergia
Talianska energetická skupina Enel dokončila predaj svojho podielu v ruskom producentovi zemného plynu, spoločnosti SeverEnergia, za 1,8 mld. USD napriek nesúhlasu ďalších akcionárov. Kupujúcim je ruská štátna firma Rosnefť. Ide o súčasť plánu spoločnosti Enel predať do konca roku 2014 aktíva za 6 mld. eur. Získané prostriedky chce použiť na zníženie dlhu a udržanie svojho ratingu v investičnom pásme.
Dohoda rozhnevala Gennadija Timčenka, jedného z akcionárov spoločnosti SeverEnergia, ktorý je tiež spoluvlastníkom druhého najväčšieho producenta zemného plynu v Rusku, firmy Novatek. Timčenko tvrdí, že mal takisto záujem o podiel Enelu. „Bolo by pravdepodobne vhodné, keby sme rokovali s firmou Rosnefť pred tým, ako ohlásila svoje dohody s Talianmi,“ povedal Timčenko ešte minulý mesiac.
Očakáva sa, že SeverEnergia, ktorá je jedným z najväčších projektov s čiastočným zahraničným vlastníctvom v oblasti zemného plynu v Rusku, bude do roku 2017 produkovať 36 mld. kubických metrov plynu. Ide o spoločný podnik firiem Yamal Development a Arctic Russia BV. Yamal Development spolu vlastnia Gazprom Nefť a Novatek, zatiaľ čo Arctic Russia BV kontrolovali pred predajom podielu firme Rosnefť talianske Enel a Eni. Zdroje zo spoločností tvrdia, že Novatek a Gazprom Nefť sa zaujímajú tiež o podiel firmy Eni. Zdroje z bankového prostredia pre agentúru Reuters zase uviedli, že Eni uvažuje o predaji svojho podielu v SeverEnergia.
Spoločnosť Enel pôsobí aj na našom trhu. Slovenské elektrárne sú najväčším výrobcom elektriny na Slovensku a druhým najväčším výrobcom elektriny v strednej a východnej Európe. Po ukončení privatizácie v apríli 2006 Enel S.p.A. kontroluje 66 % akcií spoločnosti a zvyšných 34 % vlastní Slovensko prostredníctvom Fondu národného majetku SR, ktorého akcionárske práva vykonáva Ministerstvo hospodárstva SR. Elektrárne prevádzkujú 5 737 megawattov inštalovaného výkonu. Slovenské elektrárne sú prevádzkovateľom dvoch jadrových elektrární, dvoch tepelných elektrární a 34 vodných elektrární.
Zdroj: SITA