Emisie sa môžu odraziť v koncových cenách
Európsky rámec, ktorým sa riadi prideľovanie emisií (EU ETS) prechádza výraznými zmenami. V novom systéme platnom od roku 2013 nebudú podniky dostávať emisné povolenky zadarmo, ale budú si ich musieť nakupovať formou e-aukcii. Dá sa preto očakávať, že zmena zvýši podnikové náklady teplární, energetických firiem alebo priemyselných podnikov a tie by sa mohli preniesť do koncových spotrebiteľských cien. Dôsledky sú teda podľa Vladimíra Ivanku z Považských cementární celoplošné.
Emisná daň vo výške 80 % sa už uplatňuje v praxi. „Plošná emisná daň je nielen v rozpore s princípmi právneho štátu, ale aj princípmi EÚ a privodí hospodársku nestabilitu. Predmetná daň v období hospodárskej krízy znehodnocuje snahu firiem znižovať emisie svojimi investičnými aktivitami a patentovaným know–how,“ uviedol Ivanka. Daň podľa neho nezohľadňuje špecifikácie odvetví a zahraničná konkurencia je zvýhodnená.
Niektoré spoločnosti už pristúpili k znižovaniu emisií tým, že čiastočne nahradili využívanie fosílnych palív inými alternatívami. Jedným zo zdrojov je živočíšna biomasa. „Emisie sú z celkovej bilancie odpočítané, nakoľko biomasa má nulovú hodnotu CO2. Dochádza tak k vyššej nadalokácii a zdanené sú naše úspory. Teda, to čo ušetríme, zaplatíme štátu, aj keď ktorákoľvek spoločnosť investovala vlastné peňažné prostriedkydo zníženia emisií,“ vysvetlil vplyv dane na spoločnosti Ivanka. Výnosy z predaja takto usporených emisií nie sú takmer žiadne. „Zákon má tak negatívny a retroaktívny vplyv na spoločnosti a poškodzuje naše domáce podnikateľské prostredie,“ uzavrel.
(c) energia
Príspevok odznel 24. novembra 2011 na konferencii „European Carbon Forum 2011“, ktorú organizuje spoločnosť Virtuse. Portál „energia“ bol mediálnym partnerom.