Elektromobilita v Česku je na vzostupe
Záujem o elektromobilitu v ČR sa zvyšuje. Do konca roka by malo byť v krajine 200 dobíjacích staníc. Podľa Jaromíra Marušinca však ďalší rozvoj elektromobilov brzdí najmä absencia sériovej výroby vozidiel. V Česku zároveň chýbajú dotácie na nákup elektrických áut, ktoré sú už dnes v západnej Európe bežné.
Ako ďalej uviedol Marušinec, nákup elektromobilov sa môže ľuďom aj tak vyplatiť. Náklady na prevádzku sú totiž výrazne nižšie než u klasických automobilov. Ceny vozidiel sa podľa neho pohybujú od 650 do 900.000 českých korún. „Spotrebiteľ za auto zaplatí vyššie splátky, bude mať ale u elektromobilov nižšie prevádzkové náklady,“ myslí si Marušinec.
Podľa neho užívatelia elektromobilov už nemusia mať obavy, že si auto nebudú mať kde dobiť. Dojazd vozidiel sa zvyšuje. U niektorých vozov sa až strojnásobil. „Dojazd sa pohybuje od 100 do 350 kilometrov podľa typu akumulátora,“ uviedol Marušinec.
Dobíjacích staníc je viac než elektromobilov
Pokrytie ČR dobíjacími stanicami je už dnes podľa neho dostatočné a ich počet rastie viac než počet elekromobilov, ktorých je v krajine aktuálne asi 100. „Sieť dobíjacích staníc rozširujeme, aby sa eliminoval strach užívateľov, že niekde zostanú stáť,“ uviedol Marušinec.
Podľa neho aj v situácii, keď sa elektromobil dostane do miest, kde klasická dobíjacia stanica chýba, nemá jeho užívateľ vážnejší problém. „U elektromobilov sa nestane, že by sa na mieste zastavil. Pokial je vybitý, postupne len znižuje rýchlosť. Sám elektormobilom jazdím a doteraz som nemal nikdy problém auto nabiť, napríklad v reštaurácii alebo na pumpe,“ uviedol Marušinec.
V Česku je podľa neho v súčasnosti 159 dobíjacích staníc, ale len 100 elektromobilov. Zo stovky áut ich 25 pribudlo na prelome roka. Väčšinou sa jedná o importované modely. Nabíjacie stanice prevádzkuje Asociácia elektromobilového priemyslu, veľká časť z nich je zdarma. Takisto počet ďalších staníc, kde je možné voz dobiť zdarma, rastie. Typicky sa to týka najmä nákupných centier. „Pre ich prevádzkovateľov je zaujímavé, aby sám zákazník prišiel a v dobe nabíjania vozu išiel na nákupy,“ vysvetlil Marušinec. Iní prevádzkovatelia nechávajú motoristov nabiť zdarma, pretože by ich zriadenie platobného systému vyšlo drahšie než financovať klientom dobitie, ktoré stojí zhruba 50 českých korún.
Sieť českých dobíjacích staníc je dostupná na www.pluginmap.eu. Podľa Marušinca má byť čoskoro prepojená s ostatnými štátmi EÚ. Užívateľ si tak vďaka GPS navigácii bude môcť nájsť najbližšiu dobíjaciu stanicu a vyraziť bez obáv napr. k moru. Napriek tomu väčšinu dobití realizujú majitelia elektromobilov stále doma, kde svoje vozidlo jednoducho pripoja do zásuvky. Na 100 kilometrov jazdy bežné zásuvky dobijú elektromobil za tri hodiny.
ČTK, energia