Elektrina zo syra? Vo Francúzsku realita
Francúzsky departement Savojsko je celosvetovo známy syrmi Beaufort. Charakteristické syry zrejú najmenej šesť mesiacov vysoko v horách. Elektráreň v alpskom meste Albertville dokáže využiť vedľajší produkt z tohto procesu a vyrobiť elektrinu, ktorú následne dodáva do siete, napísal denník Le Parisien.
Alpská elektráreň je v prevádzke od októbra. „Srvátka je naše palivo,” vysvetlil François Decker z energetickej spoločnosti Valbio pre denník Telegraph.
Od mlieka až k elektrine
Z plnotučného mlieka potrebného na prípravu syru Beaufort zostanú ako vedľajšie produkty smotana a srvátka. Smotana sa môže ďalej použiť napríklad na produkciu kvalitného masla alebo syru talianskeho typu ricotta. Firma Valbio sa rozhodla postaviť elektráreň, v ktorej sa zvyšná sušená srvátka uloží do nádrže so špeciálnymi baktériami. Spustí sa fermentačný proces a výsledkom je bioplyn.
Vyprodukovaný bioplyn následne poháňa motor a dochádza k výrobe elektriny. Jej ročná produkcia by podľa Deckera mala dosiahnuť 2,8 miliónov kilowatthodín (kWh), čo je dostatok pre potreby obce s približne 1500 obyvateľmi.
Pribúdajú ďalšie zdroje
Hoci sa elektráreň v Albertville nemôže pýšiť prvenstvom, rozhodne ide o najväčšie zariadenie tohto typu. Firma Valbio postavila prototyp podobnej prevádzky už pred 10 rokmi v opátstve, kde mnísi vyrábajú syr tradičnou metódou od 12. storočia.
Odvtedy nájdeme 20 podobných mini-elektrární na území celého Francúzska, ale tiež v ostatných krajinách Európy či v Kanade. Ďalšie by k nim mali už čoskoro pribudnúť v Austrálii, Taliansku, Brazílii alebo Uruguaji, uzatvára Telegraph.
© energia.sk