Elektrina zo slnka by mohla byť do 2025 najlacnejším zdrojom
V minulom roku krajiny od Chile po Spojené arabské emiráty zaznamenali rekordy vďaka dohodám na výrobu elektriny zo slnka za menej než tri centy za kilowatthodinu. To je polovica priemeru globálnych nákladov na elektrinu z uhlia. Saudská Arábia, Jordánsko a Mexiko teraz plánujú na tento rok aukcie a tendre, ktorých cieľom je ceny ďalej znížiť.
Od roku 2009 ceny solárnej elektriny klesli o 62 percent. Náklady sa znížili v každej časti dodávateľského reťazca. To taktiež pomohlo znížiť rizikové prirážky u bankových úverov a zvýšiť výrobné kapacity na rekordné úrovne. Do roku 2025 by podľa Bloomberg New Energy Finance malo byť celosvetovo v priemere lacnejšie používať slnko než uhlie.
„Sú to čísla, ktoré úplne menia hru a stávajú sa normálne na stále viac trhoch,“ povedal riaditeľ Medzinárodnej agentúry pre obnoviteľnú energiu Adnan Amin. „S každým zdvojnásobením kapacity znížite cenu o 20 percent.“
Pre posilnenie tohto odvetvia je tiež dôležitá lepšia technológia, od použitia diamantovej píly, ktorá účinnejšie reže dosky, po lepšie solárne články, ktoré poskytujú väčší elektrický výboj z rovnakého množstva slnka. Odvetvie tiež využíva úspor z rozsahu a výrobné skúsenosti za viac než desaťročie rozkvetu solárnej energie.
Rýchlosť, akou ceny slnečnej energie klesnú pod cenu energie z uhlia, sa v jednotlivých krajinách líši. V krajinách, ktoré dovážajú uhlie alebo vyberajú daň od znečisťovateľov za emisie oxidov uhlíka, ako sú európske krajiny či Brazília, by slnečná energia mohla byť lacnejšia na počiatku roku 2020 alebo dokonca skôr. Štátom s veľkými domácimi zásobami uhlia, ako sú India a Čína, to bude zrejme trvať dlhšie.
New Energy Finance očakáva, že v Číne klesnú ceny elektriny zo slnka pod ceny elektriny z uhlia v roku 2030. Čína je pritom už teraz krajinou s najväčšou inštalovanou kapacitou solárnych elektrární na svete a vláda sa snaží znížiť emisie oxidov uhlíka a zvýšiť spotrebu tzv. čistej energie. Avšak sú tu problémy s krátením dodávok, obzvlášť v častiach krajiny s vyššou dĺžkou slnečného svitu, kde kvôli zahlteniu rozvodných sietí sú niektoré solárne elektrárne nútené prerušovať dodávky.
ČTK, energia.sk