Elektrina v Estónsku zdražela 43-násobne. V priebehu hodín
Cena za elektrinu v Estónsku dosiahla minulý týždeň svoje historické maximum. Za necelé dva dni, od pondelka do utorka doobedia, sa v dvoch skokoch zvýšila z 46 na 2.000 eur za 1 MWh, uvádza Baltic Business. V utorok sa však obchodovanie upokojilo a na záver dňa cena opäť klesla. Dnes (30.8.) sa začínalo obchodovanie na úrovni 52,11 eur za 1 MWh.
Dôvody vzniku situácie vyšetruje štátny úrad pre hospodársku súťaž. Minister zodpovedný za energetiku čelí kritike opozície.
Štátny poskytovateľ Eesti Energia vidí príčinu v zvýšenom dopyte baltských krajín. Podľa spoločnosti vytvorili nákupcovia z Lotyšska a Litvy na trhu s elektrinou silný tlak. Vznikol tak dojem, že sú ochotní nakupovať energiu za akúkoľvek cenu, bez stanovenia horného limitu. Dodávky elektriny do Lotyšska a Litvy sa rovnali viac než polovici domácej júlovej spotreby energie v Estónsku.
Estónsko vyrobí viac elektrickej energie než spotrebuje. Spomedzi baltských krajín je jediným čistým vývozcom. Lotyšsko musí dovážať 30 % a Litva 60 %. Eesti Energa preto odmieta tvrdenia, že prudký cenový rast spôsobila dočasná odstávka elektrárne v Narva. V pondelok minulý týždeň sa totiž z bezpečnostných dôvodov znížil výkon elektrárne o 160 MW, vysvetľuje Baltic Business.
Domácnosti v Estónsku prudký nárast ceny elektriny nepocítili. Aj po deregulácii trhu ostávajú ceny pre tento segment chránené štátnymi dotáciami. Subvencie ale už neplatia pre veľkých priemyselných spotrebiteľov. Tí nakupujú elektrickú energiu na otvorenom trhu, kde konečnú cenu určuje škandinávska energetická burza Nord Pool. Estónsko je jej členom od apríla 2010.
Nord Pool je najväčším trhom s elektrickou energiou na svete. Členmi sú Nórsko, Švédsko, Fínsko a Estónsko, dopĺňa RRR News.