Elektrárne na Slovensku v roku 2021 vyrobili viac ako 30 TWh elektriny
Podľa predbežných dát štátnej Slovenskej elektrizačnej prenosovej sústavy (SEPS), spotreba elektriny na Slovensku vlani medziročne rástla až na 30,9 terawatthodín, teda o viac než 5 %. Na pokrytie spotreby tak muselo Slovensko doviezť zo zahraničia 0,727 terawatthodín (TWh) elektriny.
Viac ako 19 terawatthodín elektriny, teda zhruba 64 % všetkej elektriny vyrobenej na Slovensku, bolo zo Slovenských elektrární. Po očistení o vlastnú spotrebu spoločnosť dodala do siete vyše 17 terawatthodín elektriny.
Najmä vďaka jadrovým elektrárňam najväčší výrobca elektriny na Slovensku dodal do siete až 94 % elektriny bez emisií oxidu uhličitého. Slovenské elektrárne v minulom roku vyrobili o 0,34 terawatthodín viac elektriny ako rok predtým. Podľa podniku, rozdiel zapríčinila pandémia.
Jadrové elektrárne
Vďaka investíciám do zvyšovania účinnosti blokov inštalovaný výkon slovenských jadrových elektrární vlani prekročil 2 000 megawattov. Atómky v Mochovciach a v Jaslovských Bohuniciach vyrobili v porovnaní s rokom 2020 o približne 2 % viac elektriny.
Rok 2021 bol z pohľadu hydrologických pomerov priemerný. „V prvých mesiacoch roka 2021 bola výroba vodných elektrární výrazne nad plánom. Snehové zásoby sa v pravidelných vlnách oteplenia topili, čo sme dokázali energeticky efektívne využiť. Najvyššia výroba z vody bola počas chladného a mokrého mája,“ uviedol vedúci optimalizácie nasadzovania zdrojov Slovenských elektrární Ján Mazánik.
Situácia sa zhoršila na jeseň, ktorá bola na zrážky veľmi chudobná. Výroba elektriny z vody bola v závere roka veľmi nízka.
Čistá dodávka do siete
Na čistej dodávke do siete zo Slovenských elektrární mala výroba z uhlia podiel 6,1 %. Po spustení tretieho bloku Atómovej elektrárne Mochovce a po ukončení výroby v hnedouhoľných Elektrárňach Nováky v roku 2023 Slovenské elektrárne predpokladajú dosiahnutie rekordnej bezemisnej výroby elektriny.
Slovenské elektrárne prevádzkujú dva mochovské jadrové bloky a dva jadrové bloky v Jaslovských Bohuniciach. Okrem toho vyrábajú elektrinu aj prostredníctvom 31 vodných elektrární, dvoch tepelných v Novákoch a vo Vojanoch a dvoch fotovoltických elektrární. Ich celkový výkon ku koncu roka 2021 bol 4 143,8 megawattov.
Dvaja akcionári
Spoločnosť má dvoch akcionárov. Majoritným akcionárom je spoločnosť Slovak Power Holding B.V. (SPH), vlastniaca podiel na základnom imaní vo výške 66 %. V SPH vlastnia 50 % podiel na základnom imaní spoločnosť EP Slovakia B.V. (dcérska spoločnosť skupiny EPH) a zvyšných 50 % patrí spoločnosti Enel Produzione S.p.A (dcérska spoločnosť skupiny Enel).
Minoritným akcionárom Slovenských elektrární s podielom na základnom imaní 34 % je Slovenská republika, v mene ktorej koná Ministerstvo hospodárstva Slovenskej republiky.