Ekonomický rozmer VD Pečniansky les nemôže podľa vodákov prevážiť ostatné
„Ekonomický rozmer vodného diela nemôže prevážiť. Nemôže vyvážiť hodnotu pitnej vody, ktorú Bratislavčania pijú, a ktorá je jednou z najlepších vôd na Slovensku. Vodu dostávame totiž zo studní na ostrove Sihoť,“ uviedol pre TASR Juraj Pucher z Klubu vodných športov Karlova ves – Obecná lodenica.
Vzdutie hladiny Dunaja vodným dielom o 8 až 9 metrov by podľa Puchera absolútne zmenilo podmienky na čerpanie pitnej vody. „To nemôže vyvážiť elektrická energia z vodného diela, ktorú táto republika v takomto množstve nepotrebuje,“ zdôraznil.
„Z vodáckeho hľadiska máme obavu o naše športovisko, ktoré neslúži len vodákom, ale všetkým Bratislavčanom na šport a rekreáciu,“ poznamenal zástupca vodáckeho klubu Tatran Karlova Ves Juraj Kadnár, zároveň obecný poslanec mestskej časti Karlova Ves. V karloveskej zátoke je podľa jeho slov približne 12 vodáckych klubov, ktoré umožňujú pestovať vodný šport približne 2500 vodákom.
Ekonomickú potrebu výstavby VD Pečniansky les spochybnil aj ďalší vodák a aktivista Milan Poliak, ktorý sa podľa svojich slov zaoberá problematikou výstavby vodných elektrární. Slovensko má podľa neho teraz približne vyrovnanú výrobu a spotrebu elektrickej energie a elektrina z novovybudovaných zdrojov bude musieť byť zo SR vyvezená.
„Potvrdením tohto faktu je aj odstavenie modernej paroplynovej elektrárne v Malženiciach pri Trnave, ktorá má ročnú výrobu 3 TWh. Zamýšľaná elektráreň na VD Pečniansky les by mala mať ročnú produkciu 0,9 TWh. Vyrobená elektrina by musela byť vyvezená mimo Slovenska, najmä na Balkán, pretože okolité krajiny – ČR, Poľsko, Ukrajina majú skôr prebytky elektriny, na Rakúsko nie je vedenie a Maďarsko má v zásade vyrovnanú výrobu a spotrebu elektriny. Jedinými krajinami, kam by sa elektrina zo SR dala vyviesť je Balkán – buď Bosna, Kosovo, či Turecko. Otázkou by bola aj cena vyvážanej elektriny,“ dodal Poliak.
UPOZORNENIE: TASR vydáva k správe zvukový záznam, fotoreportáž a videozáznam.
Copyright © TASR 2013