Ekonomická kríza ohrozuje prechod Nemecka od jadra k OZE
„Súkromné banky sa v dôsledku krízy eura a s výhľadom na prísnejšie pravidlá bankovej regulácie držia v úzadí,“ povedal denníku finančný riaditeľ dodávateľa komponentov pre elektrárne Alstom Deutschland Thomas Kresser. Rovnakú skúsenosť majú podľa Handelsblatt aj ďalšie nemecké firmy pôsobiace v tomto odvetví.
Opatrný prístup bánk k energetickému sektoru sa podľa denníka najviac dotýka výstavby nových veterných parkov na mori. V súčasnosti je tiež náročné zohnať finančné prostriedky na vybudovanie plynovej elektrárne. Oba tieto zdroje pritom patria k hlavným pilierom novej energetickej koncepcie Nemecka po definitívnom opustení jadra v roku 2022.
„Zdržanlivosť bánk predstavuje nebezpečenstvo pre energetickú zmenu,“ varuje Ulf Moslener z frankfurtského inštitútu financií a manažmentu. Ak daný projekt nepodporí Nemecká štátna rozvojová banka KfW alebo Európska investičná banka, dajú od neho súkromné banky podľa Handelsblatt väčšinou ruky preč alebo svoj vstup podmienia nesplniteľnými požiadavkami.
Projektový manažér Martin Hector situáciu vysvetľuje súčasnou veľkou neistotou na trhu. „Pre banky je nemecký trh s morskými veternými parkami novou oblasťou. Krajina nemaá dostatok skúseností s fungovaní a prevádzkou zariadení. Preto tu je množstvo bánk, ktoré nechcú vstúpiť do projektu a podstúpiť riziko,“ tvrdí vedúci projektového oddelenia zväzu mestských technických služieb Trianel. Zdržanlivosť bánk spozoroval už pri realizácii veterného parku Borkum West II, ktorého výstavba je finančne zabezpečená zatiaľ len z polovice.
Bankový sektor priznáva opatrnosť v prístupe k energetike. Nemecký prechod od jadra predstavuje podľa člena vedenia bankového zväzu Hansa-Joachima Massenberga síce veľkú príležitosť, no financovanie nákladných a dlhodobých projektov však podľa neho sťažuje aktuálna dlhová kríza eurozóny a nové regulačné požiadavky voči bankám predovšetkým v oblasti likvidity.
Nemecká vláda rozhodla vlani v reakcii na haváriu v japonskej jadrovej elektrárni Fukušima úplne opustiť využívanie jadra ako zdroja energie do roku 2022. Osem starších atómových zariadení nechala vyradiť z prevádzky okamžite, deväť zvyšných bude postupne odstavovanie od roku 2015. Elektrinu z jadra má nahradiť prúd produkovaný uhoľnými, plynovými, solárnymi či veternými elektrárňami. K tomu však Nemecko potrebuje vybudovať ich nové kapacity.
Zdroj: ČTK, energia
Ilustračná snímka: SITA/AP Photo