Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
jadrova elektraren dukovany SITA
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Ilustračná snímka: Jadrová elektráreň Dukovany (Česká republika). Foto: (c) SITA/AP Photo/Petr David Josek.
25. januára 2012 Jadrová energia od Energia.skSITA

Ekológovia: České jadrové elektrárne nie sú pripravené na poruchy

Podľa neho to vyplýva zo správy o záťažových testoch elektrární, ktorú na začiatku roka odovzdal Štátny úrad pre jadrovú bezpečnosť (SÚJB) Európskej komisii. Hovorca ČEZ Ladislav Kříž vtedy uviedol, že Bruselom požadované hodnotenie elektrární neodhalilo žiadnu bezpečnostnú chybu, ktorá by vyžadovala neodkladné riešenie.

„Elektrárne nie sú pripravené na nadprojektové poruchy. Mnohé požadované analýzy stále neboli vypracované, navrhované protiopatrenia nie sú realistické. Pri najzávažnejších nehodách s tavením paliva zistíme, že sú nezvládnuteľné a je potrebné počítať s uvoľnením rádioaktívnych látok do životného prostredia,“ uviedol Strásky, ktorý analyzoval zverejnené správy.

Správy o záťažových testoch jadrových elektrární zaslané do Bruselu podľa ekológov predkladajú výsledky veľmi nepravdepodobných ideálnych priebehov havárií. Súbeh viacerých nepriaznivých okolností, napríklad po zemetrasení, nie je spracovaný. ČEZ i SÚJB údajne nesplnili požiadavky na skúšky, ktoré vydalo Európske združenie jadrových regulátorov, kedy mal byť vyhodnotený aj pád lietadla na elektráreň.

Stráskytvrdí, že reaktory v jadrovej elektrárni Dukovany sú zabezpečené kontajmentom, teda ochranným obalom. Nič také v českej najstaršej elektrárni nie je, tvrdí. „Samozrejme, že reaktory v Dukovanoch majú kontajment, ktorý vyhovuje požiadavkám. Nemá ale podobu betónového valca alebo gule. Má podobnú koncepciu ako reaktory vo Fukušime, kde veľmi pomohol,“ povedala predsedníčka SÚJB Dana Dránová. Dodala, že pri prípadnej havárii vie obmedziť úniky rádioaktívnych látok a chráni zariadenie aj pred pádom stíhačky.

Podľa ekológov zverejnené správy okrem iného ukázali, že základová doska ochrannej schránky reaktorov elektrárne Temelín, ktorá sa nachádza vo výške 13 metrov, sa pri nehode s tavením paliva môže úplne pretaviť už po 24 hodinách od začiatku nehody. Objekty hasičského zboru v oboch elektrárňach potom vraj nie sú odolné proti zemetraseniu a pri prvých náznakoch zemetrasenia má byť vraj požiarna technika z týchto objektov vyvezená. S technikou sa však počíta pri riešení scenárov havárie. Drábová k tejto téme podotkla, že české jadrové elektrárne sa nachádzajú v jedných seizmicky najlepších podmienkach na svete.

Pracovisko havarijného štábu a technického podporného centra elektrárne Dukovany sa podľa ekológov nachádza v objekte, ktorý nie je odolný proti zemetraseniu ani proti záplavám. Inštrukcie pre prípad, že tento objekt nebude funkčný, neexistujú, tvrdíía.

„Správy o záťažových testoch poukazujú na niektoré závažné riziká – nie sú napríklad spracované postupy pre uzatvorenie reaktora v prípade totálneho výpadku zdrojov v situácii, kedy je obal otvorený alebo chýbajú záložné prostriedky pre odvod tepla z bazéna vyhoreného jadrového paliva v Temelíne,“ povedala Monika Wittingerová-Machová zo združenia Juhočeské matky.

Na testoch elektrární sa zhruba pol roka okrem zástupcov ČEZ podieľali aj špecialisti z Ústavu jadrového výskumu v Řeži, pracovníci SÚJB a ďalší odborníci. Testy napríklad posudzovali, ako sa elektrárne vysporiadajú s extrémnymi mrazmi a horúčavami. Odborníci zisťovali, ako sa zariadenie vyrovnajú so zemetrasením, záplavami a s extrémnymi dažďami.

„Projekty oboch elektrární sú veľmi robustné a s rezervou odolajú aj extrémnym prírodným vplyvom,“ uviedol k správe Vladimír Hlavinka, člen predstavenstva ČEZ.  Podľa neho z výsledkov vyplynuli príležitosti k ďalšiemu zvýšeniu odolnosti voči extrémne málo pravdepodobným scenárom a nepredvídateľným podmienkam.

Napríklad posilnenie bezpečnostných opatrení v Temelíne bude predstavovať zavedenie ďalšieho záložného zdroja elektrického napájania. Posilní sa aj systém na likvidáciu vodíka v ochrannej obálke reaktorov, a to aj v Dukovanoch.

Záťažové testy, ktoré štáty uskutočnili po nešťastí v japonskej elektrárni Fukušima, majú priniesť istotu, že európska jadrové zariadenia sú pripravené na nečakané udalosti.

Drábová odmietla aj ďalšie námietky ekológov a pozvala ich k okrúhlemu stolu, ktorý sa bude konať na prelome februára a marca. Tam majú svoje analýzy obhájiť pred odborníkmi.

Zdroj: ČTK, energia

Ilustračná snímka: SITA/AP Photo

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.