![Zutana Behrikova](https://cdn.sita.sk/sites/38/2020/02/8706.jpg)
EkoFond po roku otvoril tri nové grantové výzvy
EkoFond prednedávnom vyhlásil nové grantové výzvy. O ktoré konkrétne ide?
Po necelom roku sme otvorili tri nové grantové programy. Najočakávanejším z nich je program „Zlepšovanie energetickej hospodárnosti budov“. Ďalším je program na podporu kogenerácie a trigenerácie na báze zemného plynu. Tretím grantovým programom je výzva pre univerzity na projekty v oblasti zavádzania progresívnych technológií na báze zemného plynu.
Z pohľadu žiadateľov je celkom určite najzaujímavejšia výzva „Zlepšovanie energetickej hospodárnosti verejných budov“. Pre koho je primárne určená?
Cieľovou skupinou sú nepodnikateľské subjekty. Oprávnenými žiadateľmi v tomto grantovom programe sú najmä mestá a obce, školy a školské zariadenia či verejnoprospešné organizácie. Žiadať o príspevok môžu na verejné nebytové budovy a zároveň na budovy škôl a školských zariadení.
Je čerpanie prostriedkov z tohto grantového programu podmienené odoberaním zemného plynu od spoločnosti SPP?
Áno, je to jedna zo základných vstupných podmienok. Okrem toho to musí byť ešte budova, ktorá bola postavená pred rokom 1984. A zároveň to musí byť budova, ktorá má vykurovanie na báze zemného plynu.
Platí podmienka zmluvnej viazanosti so SPP aj pre ostatné grantové programy?
Presne tak. Vzťahuje sa na všetky grantové programy.
Foto: Michal Jesenič/energia.sk
V rámci programu “ Zlepšovanie energetickej hospodárnosti budov”, aký je najvyšší možný príspevok na zatepľovanú plochu a najvyšší možný príspevok na okennú plochu?
Finančné príspevky si môžu žiadatelia vypočítať sami a veľmi jednoducho. Pri nebytových verejných budovách je maximálna hranica 60 000 eur. Pri školách a školských zariadeniach je to hranica 100 000 eur.
Konkrétnu výšku príspevku si žiadatelia vypočítajú tak, že ak idú zatepľovať, tak vynásobia počet metrov štvorcových zatepľovanej plochy sumou 25 eur. Vyjde im možný príspevok na zatepľovanie. Pri výmene okien vynásobia okennú plochu, počet metrov štvorcových okennej plochy sumou 80 eur a rovnako im vyjde suma, ktorú môžu získať.
Subjekty môžu u nás žiadať iba finančné prostriedky na zatepľovanie alebo na výmenu okien, prípadne môžu žiadať naraz o kombináciu obidvoch energetických opatrení.
Finančný príspevok je teda po splnení podmienok nastavený pre každého rovnako. Objem financií vyčlenený pre každý program je ale limitovaný. Platí teda v tomto prípade „kto skôr príde, ten skôr melie”?
Nie, to v tomto prípade neplatí. Suma určená pre tento grantový program je 900 000 eur. Všetky projekty prijímame k rovnakej uzávierke, ktorá je 1. februára 2013. Následne prechádzajú formálnou kontrolou. Preverujeme, či boli predložené všetky dokumenty v zmysle grantových podmienok. Tie žiadosti, ktoré splnili všetky formálne podmienky posúvame ďalej na hodnotenie odbornej hodnotiacej komisii. Hodnotiaca komisia vydáva odborné stanovisko k projektu o tom, či má alebo nemá zmysel ho podporiť. Toto rozhodnutie odporúča Správnej rade, ktorá vykonáva konečné rozhodnutie z titulu najvyššieho rozhodovacieho orgánu fondu.
Minulý rok sme zaviedli povinné konzultácie, ktorých sa musí zúčastniť každý žiadateľ. Poskytneme mu detailné informácie o programe a prejdeme si s ním aj jeho predpokladaný zámer. Vďaka tomuto sa nám podarilo znížiť zamietnutia z formálnych dôvodov hlboko pod 10 %.
Pri predložených projektoch sa najväčší dôraz kladie na odborné hodnotenie. Hodnotí sa aké úspory budú dosiahnuté realizáciou energetických opatrení, aká bude predpokladaná energetická trieda, aké konkrétne úspory dosiahne budova v technických jednotkách, ale aj vo finančnom vyjadrení. Naším cieľom je zamerať sa na tie projekty, kde má zmysel realizovať tieto opatrenia a kde sa vykonajú v logickej následnosti. Kde to, čo podporíme prispeje k úspore financií, ktoré môžu byť využité na iný prospešný účel.
Kontroluje EkoFond ako sa s pridelenými prostriedkami nakladá?
Tento program je zameraný na dosiahnutie úspor. Na rozdiel od niektorých iných fondov, okrem toho, že hodnotiaca komisia schvaľuje, aké majú byť predpokladané dosiahnuté úspory, po roku od realizácie energetických opatrení kontrolujeme, či v danej budove naozaj boli tieto úspory dosiahnuté.
Aj preto nemá zmysel nadhodnocovať parametre v predkladanej žiadosti, pretože na dosiahnutie úspor je naviazaná posledná splátka. Podobne je to nastavené vo všetkých grantových programoch. Splátkový systém EkoFondu je rozdelený do dvoch častí a tá druhá časť je naviazaná na dosiahnutie reálnych úspor.
Aké boli najčastejšie dôvody zamietnutia žiadostí v tomto grantovom programe?
Je to predovšetkým nízka úroveň odborného technického spracovania projektovej dokumentácie. Často sa stáva, že projektanti, ktorí pripravujú podklady k jednotlivým energetickým opatreniam sa dostatočne nezoznámia s vyhlásenými podmienkami. Tým pádom neuvedú všetky požadované údaje, ktoré potrebujeme. Z tohto dôvodu sme aj na našej web stránke vydali usmernenia pre projektantov. Všetkým odporúčame, aby si ich prečítali ešte pred tým ako začnú pripravovať samotný projekt.
Ďalšími dôvodmi, ktoré sa odrážajú na nekvalitne spracovanej dokumentácii sú, že projekty sú často pripravované vo veľkom časovom strese. Aj preto sme sa v tomto roku rozhodli vyhlásiť grantový program už v októbri a aby mali žiadatelia dostatok času pripraviť projekt na kvalitnej úrovni do začiatku februára.
Prejdime k ďalšej výzve, konkrétne k programu „Kogenerácia a trigenerácia na báze zemného plynu”. Čo musí žiadateľ splniť, aby získal finančný príspevok?
Ide o dlhodobo vyhlásený grantový program na podporu kombinovanej výroby elektrickej energie, tepla a v prípadne trigenerácie aj chladenia.
V tomto grantovom programe sú oprávnenými žiadateľmi opäť nepodnikateľské subjekty, či už sú to verejné organizácie, napríklad univerzity, školy a školské zariadenia. Máme tu aj podprogram pre fyzické osoby, kde môžu získať finančné prostriedky na inštaláciu mikrokogenerácie.
Výška, ktorú môžu získať v tomto grantovom programe sa pohybuje rôzne podľa toho, na akú technológiu žiadajú financie. Pri mikrokogenerácii je maximálny príspevok 15 000 eur, pri kogenerácii 200 000 eur a pri trigenerácii dokonca až 400 000 eur. V prípade predloženia projektovej dokumentácie ako oprávnené náklady na získanie príspevku považujeme 50 % nákladov z celkového rozpočtu.
Kedy je najbližšia uzávierka tohto grantového programu?
9. januára 2013. Vzhľadom na to, že v tomto grantovom programe prichádzajú prihlášky priebežne, aj uzávierky sú priebežne zverejnené na celý rok. Nepredpokladá sa, že na jednej prvej uzávierke sa vyčerpá celá suma 500 000 eur, ktorá je na program vyčlenená.
Aké projekty ste podporili v minulosti?
Podporili sme inštaláciu kogeneračných jednotiek v účelovom zariadení Gabčíkovo Slovenskej technickej univerzity. Zároveň aj inštaláciu dvoch kogeneračných jednotiek, ktoré úspešne fungujú na plavárni v Košiciach.
Tretia nová grantová výzva sa zameriava podporu mladých vedeckých pracovníkov. V našom rozhovore ste sa minulý rok vyjadrili, že záujem nie je taký, aký by mohol byť. Zmenilo sa v tomto smere niečo?
Som veľmi rada, že na základe poslednej výzvy sme dostali veľa zaujímavých projektov. Záujem o podporu v tomto grantovom programe sa výrazne zvýšil. Myslím, že k tomu prispelo aj to, že sme sa zamerali na skupinu mladých vedeckých pracovníkov. Tí zvyčajne nebývajú priamo „vypichnutí” v grantových podmienkach. V našom prípade musí projekt predkladať tím, na čele ktorého je mladý vedecký pracovník – postdoktorand do 35 rokov.
Zároveň očakávame, že okrem napísania projektu nám predstavia aj svoj zámer, ktorí chcú realizovať. Prídu si projekt obhájiť pred hodnotiacu komisiu, ktorá im dáva priamo otázky na odbornú tému. Vnímame to aj ako osvetovú činnosť, pomôcť im dostať sa hlbšie do projektových procesov a vedieť o tom, ako projekt funguje priamo z prvej ruky.
Zaujal vás osobne niektorý z podporených projektov?
Podporili sme napríklad realizáciu experimentálneho zariadenia kogeneračnej jednotky na princípe Stirlingovho motora. V rámci tohto projektu bude zakúpený aj palivový článok, čo bude v rámci Slovenska premiéra. Projekt prebieha na Žilinskej univerzite a v rámci neho budú mať možnosť vedeckí pracovníci skúmať ako tieto zariadenia fungujú v slovenských podmienkach.
Pozornosť si zaslúži aj ďalší projekt Žilinskej univerzity, ktorého cieľom je zvýšiť bezpečnosť zvárania tým, že sa zavedie nový inšpekčný systém kontroly pomocou 3D ultrazvuku.
Cieľom tretieho podporeného projektu, ktorý by mohol zaujať čitateľov „energia.sk”, je prevencia tvorby hydrátov v plynových potrubiach a kondenzácie. Zaujímavé je, že projekt bude realizovaný v konkrétnych podmienkach priamo na potrubiach a na základe neho budú vytvárané rôzne nové kinetické a termodynamické modely, ktoré do budúcnosti umožnia predchádzať vzniku hydrátov.
Na čo by sa mali mladí vedci vo svojich projektoch zamerať?
Dôležité je to, že cieľom programu zostáva aplikovaný výskum a vývoj progresívnych technológií na báze zemného plynu. V tomto roku sme program rozšírili aj o zvyšovanie bezpečnosti odberných miest, ale aj samotných plynových zariadení. Chceme podnietiť mladých vedcov, aby vznikali nové zariadenia, ktoré by prispievali k bezpečnosti či už odberných miest alebo plynových zariadení. Vzhľadom na to, že takýto projekt si žiada dôslednú prípravu je uzávierka až 1. marca 2013. Celková suma vyčlenená na program je 200 000 eur.
EkoFond má dlhodobo vyhlásené aj ďalšie dva programy. Jeden nich sa zameriava na podporu plynových tepelných čerpadiel…
EkoFond doteraz podporil inštaláciu dvoch plynových tepelných čerpadiel. Jedno úspešne funguje už tretí rok v historickej budove radnice v Trnave. Toto bolo podporené ešte ako experimentálny projekt v rámci výskumu a vývoja. Druhé tepelné čerpadlo práve teraz ukončilo prvý rok prevádzky.
Práve kvôli tomu, že sa nám osvedčili tieto projekty sme vyhlásili aj osobitnú výzvu, v rámci ktorej môže ktokoľvek žiadať o inštaláciu plynového tepelného čerpadla. Samozrejme podporujeme nepodnikateľské subjekty. Plynové tepelné čerpadlo sa môže používať na chladenie aj vykurovanie týchto objektov. Výška finančného príspevku, ktorú môžu oprávnení žiadatelia získať, je 19 200 eur, maximálne 60 % z oprávnených nákladov na nákup plynového tepelného čerpadla. Najbližšia uzávierka tohto programu je tak ako pri kogenerácii 9. januára 2013 na rovnako aj tento grantový program bude mať zverejnené uzávierky počas celého roka.
Ďalší z dlhodobo vyhlásených programov sa týka podpory nákupu vozidiel na stlačený zemný plyn (CNG). O koľko sa vďaka programovom EkoFondu zvýšil počet áut jazdiacich na CNG po slovenských cestách?
Počas obdobia odkedy máme program vyhlásený sme podporili 57 vozidiel na pohon CNG, ktoré úspešne jazdia po Slovensku. Podporujeme vozidlá pre nepodnikateľov tak pre fyzické osoby ako aj pre právnické osoby. Fyzické osoby môžu získať príspevok vo výške 2 000 eur a právnické osoby môžu získať príspevok vo výške 7 000 eur, maximálne 50 % z ceny vozidla.
Je cítiť na Slovensku záujem o jazdenie na CNG?
Záujem určite je. Tento grantový program má dokonca priebežné uzávierky každý mesiac. Vždy k 15. dňu k mesiaci dostávame tri – štyri nové žiadosti. Rozhodnutie o podpore je zverejnené vždy k prvému dňu v mesiaci, takže žiadatelia veľmi rýchlo dostanú informáciu o tom, či ich projekt bol schválený alebo nie.
Kto najčastejšie žiada o podporu na kúpu vozidla na stlačený zemný plyn?
Máme pomerne veľa prihlásených projektov zo stredoslovenského regiónu – z okolia Zvolena a Banskej Bystrice. Predovšetkým z malých obcí, ktoré si zakúpia vozidlo a využívajú ho na potreby obce. Či už pre vozenie detí na krúžky alebo na akékoľvek iné obecné potreby.
So Zuzanou Behríkovou sa zhováral Michal Jesenič (energia.sk). Zuzana Behríková pracuje ako programová manažérka EkoFondu. Prepis rozhovoru autorizovala. Nadpis a perex: energia.sk Foto: Michal Jesenič/energia.sk
(c) energia.sk
K téme
![](https://cdn.sita.sk/sites/38/2020/03/energia-newsletter.jpg)