EK má plány ako na nízkouhlíkovú ekonomiku
Európska komisia (EK) tento týždeň predstavila opatrenia na zníženie emisií skleníkových plynov aspoň o 30 % do roku 2030 v porovnaní s rokom 2005 naprieč rôznymi sektormi hospodárstva, ktoré nepodliehajú systému obchodovania s emisnými povolenkami (EÚ ETS). Ide predovšetkým o odvetvia dopravy, stavebníctva, poľnohospodárstva, odpadové hospodárstvo, oblasť využívania pôdy a lesné hospodárstvo. Prelúskať sa technicky náročnými dokumentmi vôbec nie je jednoduché.
„Každá členská krajina dostala číslo, ktoré predstavuje záväzný cieľ zníženia emisií skleníkových plynov v daných odvetviach hospodárstva. Pre Slovensko to znamená mínus 12 percent,“ uviedol eurokomisár Maroš Šefčovič.
Hlavnými parametrami pre stanovenie národných cieľov boli HDP na hlavu a nákladová účinnosť. Vo výsledku tak vyspelé štáty ako Luxembursko a Švédsko majú podstatne vyššie limity (až -40 %), naopak Rumunsko a Bulharsko ich majú najnižšie (-2 %, resp. 0%). Ciele však bude treba po odchode Veľkej Británie (-37 %) z Európskej únie aj tak upraviť.
Komisia okrem finálneho cieľa pre rok 2030 stanovila aj záväzné ročné povinnosti redukcie emisií pre jednotlivé roky obdobia 2021-2030, pričom ich neplnenie môže viesť k ďalšiemu navýšeniu cieľov.
Trojica eurokomisárov, ktorí majú na starosti oblasť energetiky, klímy a dopravy zdôraznila, že ide o vyvážené a férové návrhy s dostatočnou flexibilitou, ktoré treba brať ako príležitosť pre rozvoj a modernizáciu. Podľa Šefčoviča národné ciele nie sú pre jednotlivé krajiny žiadnym prekvapením – keďže s nimi Brusel predtým viedol rozsiahle konzultácie, v rámci ktorých samotné štáty a zástupcovia biznisu žiadali stanoviť jasné ciele.
Emisie z biomasy
EK chce do rámca politík EÚ v oblasti klímy a energetiky na rok 2030 legislatívne začleniť odvetvie využívania pôdy. Zmena by sa mala týkať napríklad využívania biomasy, ktorá je teraz považovaná za uhlíkovo neutrálnu a je aj kvôli dotáciám vítaným lákadlom pre investorov.
Emisie z biomasy využívanej na energiu sa majú zaznamenávať a začleňovať do klimatických záväzkov členských krajín do roku 2030. Keďže lesné hospodárstvo je hlavným zdrojom biomasy na energiu a produkciu dreva, robustnejšie účtovné pravidlá a riadenie lesného hospodárstva poskytnú solídny základ pre európsku politiku obnoviteľných zdrojov po roku 2020, tvrdí Komisia. Reaguje tým na doterajšiu kritiku a tiež legislatívu zosúladí s medzinárodne dohodnutými usmerneniami Medzivládneho panelu o zmene klímy (IPCC). Tie stanovujú, že emisie zo spaľovania biomasy sa môžu zaúčtovať ako nulové v energetike s podmienkou, že sa tieto emisie zaúčtujú v sektore LULUCF (využívanie pôdy, zmeny vo využívaní pôdy a lesné hospodárstvo).
Oba legislatívne návrhy v podobe nariadení však budú musieť schváliť europoslanci aj samotné štáty. Tie môžu ambície EK značne okresať.
Automobilová veľmoc
Súčasťou tzv. letného energetického balíka je aj nová stratégia pre nízkoemisnú mobilitu, ktorej cieľom je postupne prechádzať k alternatívnym energetickým zdrojom v doprave, kde vzniká až štvrtina emisií skleníkových plynov v Európe. Z toho až 70% emisií pochádza z cestnej dopravy. EK preto plánuje prijať legislatívne opatrenia zamerané na zvýšenie efektívnosti dopravných systémov, lepšie využívanie digitálnych technológií a vytvoriť trh pre nízkoemisné alebo nulovo emisné autá na vodíkový alebo elektrický pohon.
„Pretože ak chce Európa zostať automobilovou veľmocou, čo sa týka veľmi jednoznačne aj Slovenska, budeme musieť rešpektovať nové trendy a byť konkurencieschopní nielen v klasických autách, ktoré produkujeme dnes, ale aj automobiloch – s nízkymi alebo nulovými emisiami skleníkových plynov, ktoré sú čoraz viac žiadané na svetových trhoch,“ poznamenal Šefčovič.
Debata sa viedla ohľadom možného zákazu biopalív 1. generácie, ktoré sa vyrábajú z potravinárskych plodín. Keďže niektoré firmy do nich investovali značné peniaze, EK napokon pristúpila k postupnému obmedzovaniu a ich nahrádzaniu vyspelejšími alternatívami. Po roku 2020 však už nemajú dostávať žiadnu finančnú podporu z verejných zdrojov.
Všetky návrhy EK z 20. júla nájdete na tomto odkaze.
© energia.sk