Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
10. februára 2015 Jadrová energia od Energia.skSITA

Edward Kee: Môže jadro uspieť na liberalizovanom trhu s elektrinou?

V USA sa nedávno z finančných dôvodov uzavreli dve jadrové elektrárne. Ďalšie atómové elektrárne prevádzkované na liberalizovaných trhoch s elektrinou by mohli čeliť podobným problémom a tiež predčasne skončiť v dôchodku. Navyše všetky nové projekty jadrových elektrární na americkom liberalizovanom trhu sú pozastavené alebo zrušené.

Ťažkosti s rozvojom nového projektu atómovej elektrárne na britskom trhu demonštruje komplexný program reformy trhu s elektrinou i kontroverzný stimulačný balík pre Hinkley Point C.

Sú liberalizované trhy s elektrinou nezlučiteľné s jadrovou energiou?

Odvetvie elektroenergetiky sa vyznačuje dvoma konkurenčnými modelmi. V tradičnom modeli sú vertikálne integrované monopoly podriadené ekonomickej regulácii alebo štátnemu vlastníctvu. V novom modeli existuje de-integrované a reštrukturalizované odvetvie s liberalizovaným trhom. Tieto dva modely sú založené na značne odlišných ekonomických princípoch.

Tradičný model

Pri tradičnom modeli regulované a štátne energetické spoločnosti budujú výrobné portfólio tak, aby zodpovedalo projektovanému dopytu odberateľov pri najnižších dlhodobých celkových nákladov systému. Dlhodobá istota ziskov implicitná v tradičnom modeli podporuje investície do kapitálovo náročných projektov výroby vrátane jadrovej energie, ktorá poskytuje nízke medzné náklady elektriny v základnom zaťažení.

Proces plánovania výroby pri tradičnom modeli môže vziať do úvahy všetky relevantné atribúty výrobnej technológie vrátane úrovne nákladov dlhodobej prevádzky, volatility nákladov, dopadov na životné prostredie, výkonovej hustoty, kontrolovateľnosti a spoľahlivosti.

Tradičný model má za sebou storočie úspešnej skúsenosti. Všetky prevádzkované atómové elektrárne sa postavili v rámci tradičného modelu. A takmer všetky jadrové elektrárne, ktoré sa dnes budujú, sú v systémoch využívaných tento tradičný model, vrátane krajín so štátom vlastnenými energetickými spoločnosťami ako sú Čína, India, Južná Kórea a Spojené arabské emiráty.

Nový model

Pri novom modeli sa firmy výrobných aktív zbavujú alebo ich privatizujú. Tie potom súťažia na krátkodobom trhu s elektrinou. Ponuky výrobcov sa prijímajú na uspokojenie dopytu v každej obchodovanej perióde, počnúc s najnižšími ponukami. Cena poslednej akceptovanej ponuky stanovuje systém medznej ceny, tiež nazývanej spotová cena. Všetka elektrina na burze v každej obchodovanej perióde sa nakupuje a predáva za túto spotovú cenu.

Nový model sa spolieha na to, že namiesto dlhodobého plánovania a regulovaného prístupu budú k investíciám do výroby stimulovať signály z trhu. 

Všetci výrobcovia s akceptovanými ponukami dostanú rovnakú spotovú cenu a rozdiel medzi touto spotovou cenou a medznými nákladmi výrobcu vyúsťuje do čistého príjmu z prevádzky. Tento príjem je neistý a nemusí pokrývať všetky fixné náklady, ale očakáva sa, že poskytne cenové signály na investície do výroby. Pri tomto novom modeli je doterajšia skúsenosť obmedzená.

Liberalizované trhy s elektrinou dobre zvládajú riadiť dispečing existujúcej výroby, avšak v prípade riadenia nových investícií do výroby im to tak dobre nejde. Cenové signály trhu pre nové výrobné investície sú nejasné a slabé, čiastočne aj kvôli cenovým stropom na niektorých trhoch. Spotové ceny tiež môžu narúšať mimotrhové dotácie poskytované výrobe z obnoviteľných zdrojov, ktoré môžu viesť k negatívnym spotovým cenám.

Súkromné investície do výroby elektriny sa tak v tomto novom modeli sústreďujú na minimalizáciu komerčných rizík pre investorov, čo typicky vedie ku kapitálovo menej náročným elektrárňam na zemný plyn.

Jadrové elektrárne vybudované na tradičnom modeli fungujú na liberalizovaných trhoch, nie všetky sú však ziskové. Na týchto liberalizovaných trhoch sa ešte nevybudovala žiadna atómová elektráreň.

Je jadro kompatibilné s novým modelom?

V Kanade bolo niekoľko blokov elektrárne Bruce dlhodobo odstavených na viac než desaťročie, neskôr sa opäť spustili. Takzvané zakonzervovanie atómovej elektrárne počas obdobia nízkych cien elektriny sa zatiaľ v USA nepoužilo. Možnosť zakonzervovania, ak to pravidlá jadrovej bezpečnosti umožňujú, ponúka alternatívu voči trvalému uzavretiu jadrových elektrární, ktoré bojujú s nízkymi cenami elektriny na trhu.

Vlády v amerických štátoch, napr. v Illinois, New Yorku či Ohiu, diskutujú o tom, ako sa vyhnúť predčasnému ukončeniu ohrozených jadrových projektov, čo by mohlo priniesť užitočné poučenia ako zlepšiť istotu príjmov pri jadre.

Niektoré liberalizované trhy pridali na zvýšenie istoty ziskov kapacitné trhy a iné prvky. Mankala pravidlá vo Fínsku predstavujú biznis model pre projekty jadrovej energie na liberalizovanom trhu s elektrinou, ktoré by sa mohli použiť aj v iných krajinách. Britský program reformy trhu a dohoda o Hinkley Point C zase prináša príklad ako možno na liberalizovanom trhu zaviesť dlhodobé plánovanie výroby. Turecký prístup „postav-vlastni-prevádzkuj“ zahŕňa dohody o nákupe elektriny, ktoré prinášajú istotu príjmov. Japonsko tiež zvažuje cesty ako udržať atómové elektrárne funkčné po implementácii reforiem trhu s elektrinou s cieľom zaistiť dlhodobé dodávky a stabilné ceny pre zákazníkov.

Pri zabezpečovaní istoty ziskov sa k jadrovej energetike na liberalizovaných trhoch pristupuje skôr ako k regulovanému aktívu, obdobne ako k prenosu cez vedenia vysokého napätia, než ako k deregulovanému komerčnému výrobnému aktívu. Zmluvy podobné tým, ktoré sa navrhli pre projekt Hinkley Point C, môžu priniesť istotu príjmov bez opätovného regulovania odvetvia, bez zmeny dizajnu alebo pravidiel trhu s elektrinou a so širokou mierou flexibility.

Posilnená istota výnosov môže kompenzovať atómové elektrárne za atribúty, ktoré nie sú na liberalizovaných trhoch rozpoznané alebo ocenené. Jadrová energia je jedinou technológiou výroby nespaľovaním, ktorá môže poskytnú veľký objem spoľahlivého výkonu v základnom zaťažení. Nájdenie cesty pre fungovanie jadra na liberalizovaných trhoch je jedným z najväčších problémov, ktorým dnes čelí elektroenergetika a jadrový priemysel.

Edward Kee je hlavný konzultant americkej spoločnosti Nuclear Economics Consulting Group (NECG) a externý odborný spolupracovník NERA Economic Consulting.

Text je skráteným prekladom článku, ktorý originálne vyšiel na portáli World Nuclear News. Prebratie textu bolo povolené.

© energia.sk, WNN

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.