Druhý blok JE Kudankulam pripojili k prenosovej sieti
Andrej Lebedev, viceprezident skupiny Atomstrojexport zo štruktúry ruskej korporácie pre atómovú energiu, generálneho dodávateľa elektrárne k tomu uviedol: „V súlade s harmonogramom spúšťania boli dokončené všetky skúšky reaktora a súvisiacich zariadení pri malom výkone. Tým sa potvrdilo, že prevádzkové parametre systémov a zariadení zodpovedajú projektovým.“
Po prifázovaní bloku k sieti začne etapa testovania systémov a zariadení celého bloku na stabilitu prevádzky pri rôznych hodnotách výkonu. V niekoľkých fázach bude výkon zvýšený až na 100 % nominálnej hodnoty a uskutoční sa 72 hodinová skúška pri tomto výkone. Na základe výsledkov týchto skúšok bude podpísaný protokol o odovzdaní bloku zákazníkovi.
Reaktor VVER-1000 druhého bloku JE Kudankulam dosiahol minimálny kontrolovateľný výkon 10. júla. V tejto lokalite boli vo februári tohto roku zahájené výkopové práce pre druhé dva bloky s reaktormi VVER-1000, betónovanie základov má byť zahájené v marci 2017. V Indii sa plánuje výstavba ďalších 8 blokov s reaktormi typu VVER.
Jadrová elektráreň Kudankulam má veľký význam z hľadiska bezpečnosti, pretože ide o medzistupeň medzi pôvodnými rektormi typu VVER-1000 a dnešnými reaktormi VVER-1200, ktoré patria do generácie III+ (prvý z týchto reaktorov je v súčasnosti vo fáze energetického spúšťania v ruskej Novovoronežskej JE). Indická elektráreň má niektoré inovatívne bezpečnostné systémy založené na pasívnom princípe, ktoré na spúšťanie a prevádzku nevyžadujú zásah obsluhy ani napájanie elektrinou. Ide napríklad o systém odvodu tepla z reaktoru do atmosféry cez tepelné výmenníky na streche reaktorovej budovy, ktoré slúžia na dochladzovanie bloku po odstavení. Ďalej je tu systém rýchleho vstreku kyseliny boritej, ktorý zálohuje štandardné systémy okamžitého odstavenia reaktoru, a lapač taveniny, ktorý za akýchkoľvek podmienok zaistí izoláciu roztaveného paliva od životného prostredia.
Elektráreň Kudankulam má tiež význam pre miestne obyvateľstvo, pretože časť jej výkonu sa používa na odsoľovanie morskej vody pre vlastnú spotrebu, a tiež pre dodávky pitnej vody do okolitých obcí.
Na výstavbe jadrovej elektrárne Kudankulam sa významne podieľali aj české firmy. Napríklad dodávky spoločnosti ARAKO predstavovali viac ako 2 milióny českých korún. Boli tu použité aj čerpacie agregáty spoločnosti SIGMA GROUP, káble spoločnosti KABELOVNA KABEX a vysokotlakové ohrievače firmy VÍTKOVICE.
Zdroj: Essential Communication